Odborníci varují

Problém pro alergiky! Injekce se zasekávají, můžete i zemřít

Adrenalinové pero
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Odborníci varují alergiky, kteří používají adrenalinové pero Emerade. V jednom případě totiž zůstala dávka v injekci zablokovaná, což by mohlo mít až fatální následky. Lidé by u sebe měli vždy nosit alespoň dvě pera.

O závadě informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) sám výrobce PharmaSwiss Česká republika. Chybu u jednoho léčivého přípravku Emerade zjistil při testování.

 

"U prodejní šarže TE0079 s expirací 10/2018 byla objevena 1 jednotka (pero) se zablokovanou dávkou adrenalinu v jehle," uvedl SÚKL ve zprávě, kterou alergiky varoval. Zatím si ale nikdo na zablokovanou dávku nestěžoval.

 

Pokud by měl člověk anafylaktický šok, způsobený prudkou alergickou reakcí, a potřeboval okamžitou dávku adrenalinu, mohla by mít zaseknutí injekce až smrtelné následky. Emerade se užívá v případě těžkých alergií na potraviny, léky či hmyzí bodnutí.

 

 

Příčina závady zatím není známá, výrobce ji nadále vyšetřuje a testuje. Pravděpodobnost, že se to stane právě vám, je podle odborníků velice malá - přibližně 0,015 %. I přesto doporučují nosit u sebe dvě pera, aby byla šance ještě nižší.

 

"Ministerstvo zdravotnictví společně se SÚKL hledá možnosti zajištění náhradních léčivých přípravků, které by pokryly potřeby českých pacientů v případě vzniku nedostatku přípravku Emerade," uzavřel lékový ústav. Zatím ministerstvo zakázalo vývoz přípravku.

epa TN.cz