Ochranné pomůcky

Problém s respirátory. Podle expertů se nevyrábí velikosti pro děti

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Aktualizováno 23. 2. 2021 13:20
22.2. 2021 18:29
Téma:

Už od čtvrtka bude nutné po celém Česku nosit dvě chirurgické roušky přes sebe nebo respirátor. Přestože se podle odborníků respirátory pro děti třídy FFP2 nevyrábí, na internetu je lze nalézt a objednat. Ty pro dospělé jsou jim totiž velké a jejich účinek tak klesá.

Špatně sedí na obličeji a gumičky jsou příliš velké. Tak to vypadá, když si dítě nasadí respirátor pro dospělého. Ochranný efekt nemá skoro žádný. "Můžete mít filtrační schopnost jakoukoliv chcete, ale pokud nebude respirátor dostatečně přiložený na tvář, tak ten efekt bude malý," uvedl lékař Jan Boženský.

 

I ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připustil, že se respirátory pro děti nevyrábějí. Alternativou pro děti je podle Blatného rouška. "Poptávka byla velká po ústenkách dětských, ty jsme tady prodávali ve velkém," řekla lékárnice pro TV Nova.

 

 

"Pro ty nejmenší děti určitě nemáme vhodné respirátory. Měli bychom přizpůsobit tvar a velikost respirátoru jejich hlavičce. Takže určitě respirátory pro dvouleté až pětileté dítě mít nebudeme," dodal Boženský. Co se týče respirátorů a dětí, mělo by být jasněji po pondělním jednání vlády.

 

Přestože podle odborníků se respirátory třídy FFP2 pro děti nevyrábí, na internetu lze tento typ najít a dokonce také objednat i pro ty nejmenší. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jh TN.cz