Vaše téma

Expert z IKEMu: Umřít na rakovinu tlustého střeva je hloupost!

Téma:

Hostem pořadu Vaše téma byl profesor Julius Špičák - expert na gastroenterologii. Odpovídal nejen na dotazy moderátorky Kláry Brunclíkové, ale i na vaše otázky.

Anketa

Chodíte pravidelně na zdravotní prohlídky?

Hlasovalo 682 lidí.
V české populaci je obrovské množství obézních lidí. S tím jsou spojeny různé nemoci, které můžou být jak příčinou, tak i následkem obezity. V Česku ale také působí špičkoví experti, kteří umí léčit nemoci zažívacího traktu. Elitou v tomto oboru je pražský IKEM, který se může pochlubit řadou unikátních operací a transplantací. Kliniku hepatogastroenterologie vede profesor Julius Špičák, který byl hostem pořadu Vaše téma. Největším problémem Čechů je podle něj hlavně rakovina tlustého střeva. Té lze ale poměrně snadno předejít. "Rakovina tlustého střeva - umřít na ni je velká smůla nebo velká hloupost. Stačí nekouřit, mít pohyb, nemít nadváhu a po padesátce zajít na preventivní prohlídku," řekl v pořadu Vaše téma profesor Špičák. Genetika prý v tomto případě hraje malou roli. Nejdůležitější je životní styl pacienta. 

 

"Toto onemocnění vzniká z mozaiky tří faktorů - nadváha, kouření a genetika. Nadváha vyplývá z hyperkaloricky náročného stravování. Mnoho kalorií v malém objemu - z toho pak plynou ty problémy. Když se objeví první symptomy - krev ve stolici ( i když to může být příznakem také hemeroidů )- tak už je téměř pozdě," varuje expert z IKEMu.

 

A co je podle pana profesofa škodlivější - cukry nebo tuky? Tak zněl jeden z dotazů diváků na pana Špičáka. Jeho odpověď byla výmluvná: "Důležitý je výsledek - tedy člověk, který nemá nadváhu. Obezita je velký fenomén - například v Číně nebo Jižní Koreji. S tím je spojená pandemie cukrovky. Všechny nás ohrožuje obezita."

 

A je dokázaná závislost na sladkém? "Závislost může být na čemkoliv. Závislost na přejídání je objasněným fenoménem. Paradoxní je, že většina lidí chce hubnout, aby se mohla dosyta najíst," odpověděl pan profesor na další dotaz.

 

Pokud se na vaši otázku nedostalo v přímém přenosu, pan profesor Špičák na ni odpoví v následujících dnech zde: 

 

On-line rozhovor

 

Profesor Špičák se narodil v roce 1952 v Praze. Je přednostou Kliniky hepatogastroenterologie v pražském IKEMu. Zabývá se především digestivní endoskopií, pankreatologií a problematikou transplantace jater.

 

Všechny díly pořadu Vaše téma si můžete přehrát tady.

vrl TN.cz