Eurovolby v Česku

Problémy u voleb: 102 % platných hlasů a podezřelé kroužkování

Volby - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Hned několik podezřelých výsledků, které nahlásily okrskové volební komise, odhalili po volbách do Evropského parlamentu datoví novináři Českého rozhlasu. V pěti okrscích bylo více platných hlasů, než kolik vydala komise obálek. Jinde zase upozorňují na podezřelé preferenční hlasy.

V pěti okrscích komise dopočítaly více platných hlasů, než bylo vydaných obálek. Vyplývá to ze zjištění, která přinesl v úterý web Českého rozhlasu. V Třebestovicích na Nymbursku tak byla volební úspěšnost 102,3 %, v jednom z okrsků v Děčíně 101,3 %, v jednom z teplických okrsků 100,7 %. A problémy měly i dva okrsky v Praze, konkrétně v Praze 4 a 1.

 

Před volbami školí členy okrskových volebních komisí Český statistický úřad, který pak následně zpracovává a sumarizuje i sečtené výsledky.

 

"V případě, že v několika málo okrscích z téměř 15 000 došlo k tomu, že je zde více platných hlasů, než bylo vydaných obálek, se mohlo jednat o pochybení způsobené tím, že okrsková komise přehlédla více slepených lístků v jedné obálce a omylem je zařadila do dalšího sčítání. Poté už komise nebyla schopna na pracovní ploše posoudit, které hlasovací lístky byly tzv. ´navíc´," popisuje, jak k chybě mohlo dojít, mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

 

Podle něj je v pokynech pro okrskovou volební komisi uvedeno, že komise má důsledně kontrolovat počet hlasovacích lístků vložených do úřední obálky. "Kromě důsledného dodržování pokynů je i ke zvážení změna kvality papíru pro tisk hlasovacích lístků, ale to již není otázka na Český statistický úřad," dodal mluvčí.

 

 

Český rozhlas upozornil ještě na jednu anomálii. V osmi případech datovým žurnalistům vyšlo, že v některém okrsku všichni voliči dané strany využili možnost dát právě dva preferenční hlasy a ty v drtivé míře dali jedničce a dvojce kandidátky.

 

Jako příklad uvádí okrsek 16 v Novém Jičíně, kde podobná situace vznikla v případě ANO, Pirátů a KDU-ČSL. Třeba ze 70 hlasů pro ANO bylo použito 140 preferenčních hlasů a z nich 67 dostaly shodně jednička Dita Charanzová a dvojka Martina Dlabajová. V případě Pirátů pak všech 23 voličů dalo dva preferenční hlasy, 23 hlasů dostal lídr kandidátky, 21 dvojka a 2 připadly jinému kandidátovi.

 

Český rozhlas poukazuje na to, že podobnou podivnost odhalil u sněmovních voleb, kdy musely být přezkoumány volební lístky v 915 okrscích. Tehdy měli podezření, že komise automaticky přiřazovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům v čele listiny.

 

 

"Otázka možné chyby u přednostních hlasů je složitější. V případě nízké volební účasti či v případě menší obce se nemuselo vůbec jednat o chybu. V jiných případech mohla případná chyba nastat například rozdělením komise do několika skupin (v rozporu s pokyny), které vyhodnocovaly přednostní hlasy na hlasovacích lístcích jednotlivých stran. Někteří členové komise tak postupovali patrně správně a někteří zřejmě chybně," napsal TN.cz mluvčí statistického úřadu.

 

Teď bude záležet na tom, jestli se někdo z voličů bude cítit poškozený. "Má právo podat podnět Nejvyššímu správnímu soudu, který stížnosti na průběh voleb přijímá do 10 dnů od vyhlášení výsledků ve Sbírce zákonů," dodal Cieslar.

Související témata:
vbo TN.cz