Diskuzní pořad

Uvolnění opatření nenavrhnu, řekl Blatný v Napřímo. Kdy čeká zlepšení?

Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
Aktualizováno 18:53
6.1. 2021 11:59
Téma:

Hostem středečního Napřímo, diskuzního pořadu TN.cz, byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Moderátorka pořadu Bára Divišová se ho ptala například na změnu protiepidemického systému (PES), ale také na strategii očkování proti koronaviru.

"Nyní sklízíme, co se stalo během Vánoc, došlo k rozšíření nákazy uvnitř rodin," řekl na Blatný. Očekává, že situace se zlepší mezi 10. a 17. lednem. Podle něj nezažívá Česko třetí vlnu, ale pokračování vlny druhé.

 

Podle ministra je velmi pravděpodobné, že v Česku už je nakažlivější kmen koronaviru, který se šíří v Anglii. "Jen se ho zatím nepodařilo zachytit," uvedl.

 

Na čtvrtečním jednání vlády prý nehodlá zavedená opatření jakkoli uvolňovat, chce zůstat tam, kde je Česko nyní. Ale chce umožnit návštěvy například v nemocnicích, kde jsou lidé už dlouho odříznutí. "Pro další zpřísňování teď nevidím důvod," tvrdí Blatný. Zmínil například možnost omezit vzdálenost, na kterou by se lidé mohli vzdálit od svých domovů.

 

Ministr věří, že vakcína Moderna, kterou aktuálně schválily evropské úřady, do Česka dorazí ještě během ledna. Počet dávek odhadl na 20 tisíc. "Ale čísla se ještě mohou měnit," upozornil. Odhadl, že od března dál se do Česka dostanou měsíčně miliony dávek vakcín a očkování se zrychlí.

 

Na zdravé jedince se nejspíš dostane nejdříve v létě. Zásadní role se mají zhostit kraje, přičemž ale někde panují obavy, zda organizace očkování bude tak jednoduchá, jak předpokládá strategie očkování ministerstva zdravotnictví.

 

 

"Budeme žádat o spolupráci praktické lékaře, pediatry, ale toto všechno mělo být připraveno na státní úrovni, jednotně. Lékaři hlavně měli být motivováni, aby se do očkování zapojili,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN).

 

Jak se bude vyvíjet epidemie v dalších týdnech? Hrozí nám zpřísnění restriktivních opatření? Na tyto i další otázky se Napřímo ptala moderátorka Bára Divišová ministra zdravotnictví. Otázky jste ale mohli před zahájením vysílání pokládat i vy.

 

Vzkazovník

Ptejte se ministra zdravotnictví Jana Blatného

17:14
Karel Matej
Dobrý den, zajímá mě, jestli panu ministrovi připadá správné, že si člověk může koupit například zbraň, ale školní či psací potřeby v supermarketu nikoliv.
A také, jestli by ministr mohl dát reálný odhad, kdy by mohlo dojít k návratu k normálnímu životu bez jakýchkoli omezení a existenci psa.
Děkuji.
17:11
Dana
Dobrý den,

Otevrou se obchody ještě v lednu?
17:11
Karel Matej
Dobrý den, zajímá mě, jestli p.ministrovi připadá správné, že si člověk může koupit třeba zbraň, ale školní či psací potřeby v suprrmarketu nikoliv? A kdy by mohlo dojít k naprostému návratu k normálnímu životu bez jakýchkoli omezení, jestli by pan ministr mohl dát nějaký reálný odhad. Děkuji Karel Matej

 

Poslechněte si, co říkal ministr Blatný krátce před vánočními svátky:

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz