Eurovolby 2019

Babiš: Hlavní cíl je vyhrát volby. Za dvojí kvalitu potravin vláda nemůže

Hostem posledního speciálního vydání pořadu Napřímo před volbami do Evropského parlamentu byl šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. Řeč byla o současných politických tématech, dvojí kvalitě potravin či vlivu Česka v Unii.

Moderátor František Bůžek začal debatu s premiérem otázkou na aktuální politická témata. V pondělí se Babiš sešel s prezidentem Milošem Zemanem, kterému předal demisi ministra kultury Antonína Staňka. Myslí si Babiš, že Zeman jeho rezignaci přijme?

 

"To já nevím, já jsem se ho ani neptal. Pan prezident má schůzku s panem předsedou ČSSD Hamáčkem a také s panem ministrem Staňkem, hned potom oznámí své stanovisko," uvedl Babiš s tím, že pokud by Zeman demisi nepřijal, na žádost Hamáčka by navrhl Staňka odvolat sám.

 

Staněk je za posledních pár týdnů už čtvrtým ministrem, který byl odvolán nebo podal demisi. Největší kritiku z řad veřejnosti i odborníků vyvolalo jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. "Paní Benešová má těžkou pozici. Vzhledem k těm protestům jsem jí doporučil, aby byla mediálně zdrženlivá," sdělil Babiš.

 

 

Poté už přišla řeč na volby do Evropského parlamentu. "Úspěch bude, pokud vyhrajeme, to je náš hlavní cíl," prohlásil šéf hnutí ANO. Nebude to ale podle něj jednoduché, protože na ANO útočí více kritiků kvůli tomu, že je ve vládě.

 

Podle Babiše má Česko největší šanci ovlivnit Evropu a rozhodování EU v Evropské radě, jejíž členy jsou prezidenti či premiérové jednotlivých členských zemí. Neznamená to ale podle něj, že by nebyl Evropský parlament důležitý.

 

Hnutí ANO chce podle Babiše zachovat národní státy a nechat o některých tématech rozhodovat jen je. Příkladem podle něj může být nelegální migrace nebo energetika.

 

Velkým tématem předvolební kampaně se stala tzv. dvojí kvalita potravin. Kandidát TOP 09 a STAN Stanislav Polčák přitom Babiše a jeho vládu obvinil, že za české zájmy dostatečně nebojovala v Radě EU. "Není pravda, že by to vláda projednávala. I kdybychom byli proti, nezvrátili bychom to," myslí si premiér.

 

 

Babiš také zhodnotil práci europoslanců svého hnutí, kteří Česko v Europarlamentu reprezentovali uplynulých pět let. František Bůžek se zeptal i na Pavla Teličku, který v roce 2014 vedl kandidátku ANO, poté ale jeho řady opustil a založil si vlastní hnutí Hlas.

 

"Nemyslím si, že by byl Pavel Telička jedním z nejvlivnějších europoslanců. Mezi nejlepší europoslance určitě patří Dita Charanzová a Martina Dlabajová, ty dostaly i ocenění a Telička tím, že tam byl za nás, se dostal na tu pozici v rámci Evropského parlamentu," prohlásil předseda ANO. Telička byl ovšem známý mnohem dřív, než vůbec ANO vzniklo. V roce 2004 byl například v průzkumu agentury STEM hodnocen jako nejpopulárnější politik Česka.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz