věděli jste to?

Proč chodí Mikuláš o den dřív? Důvod je starý téměř pět století!

Mikuláš
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Ačkoli svátek má Mikuláš až dnes, děti dostali nadílku už včera večer. Napadlo vás někdy, proč vlastně Mikuláš, anděl a čert chodí o den dřív? Může za to taková malá vzpoura proti času.

Na první pohled to nemá žádnou logiku - Mikuláš má svátek 6. prosince, ale trojice nadpozemských bytostí navštěvuje děti už den předem, kdy slaví Jitka. Dnes už se nad tím téměř nikdo nepozastavuje, a proto o skutečném důvodu málokdo ví.

 

Důvod je přitom velmi zajímavý a datuje se téměř pět století zpátky. Za vším stojí přechod na tzv. německý mechanický čas v roce 1547. Do té doby, než lidé začali používat hodinky, se totiž denní doba určovala úplně jinak, a to podle úhlu stínu od slunce.

 

Velmi zjednodušeně řečeno, pro naše předky začínal nový den západem slunce, ne až po půlnoci. Ráno potom nastalo v okamžiku, kdy slunce vyšlo, nikomu přitom nevadilo, že v létě to bylo o mnoho hodin dřív než v zimě. Východem slunce udeřila nultá hodina, v poledne pak bylo šest hodin a večer při západu slunce dvanáct. 

 

 

Lidem trvalo padesát let, než si na nový čas měřený hodinkami zvykli. Dnešní generace už si to jinak ani nedovede představit, přesto si ale odkaz našich předků připomínáme alespoň na Mikuláše. Právě proto chodí už večer před svým skutečným svátkem - podle starého času bylo totiž už po západu slunce 6. prosince, nemuselo se čekat až na následující den.

 

Podívejte se na reportáž o mikulášské nadílce:

mom TN.cz