pandemie koronaviru

Proč Covid-19 zabije víc mužů než žen? Studie ukázala možný důvod!

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
13.5. 2020 5:50
Téma:

Nizozemští vědci odhalili důvod, proč Covid-19 zabije víc mužů než žen. Zatímco ještě nedávno experti vinili horší životosprávu mužské části populace, nová studie ukazuje na jednu konkrétní látku, které mají muži v těle více a která je bohužel "pozvánkou" pro nebezpečný virus.

V krvi mužů je vyšší koncentrace enzymu ACE2, který nový druh koronaviru používá k infikování buněk lidského těla. Enzym mají samozřejmě i ženy, ale v menším množství, píše britský Daily Mail.

 

ACE2 se drží v srdci, ledvinách a ve tkáních obklopujících cévy. Důvodem, proč Covid-19 může mít fatálnější následky pro muže než pro ženy, je jednoduchý - zmiňovaný enzym je totiž ve velkém množství zastoupený ve varlatech.

 

ACE2 je receptor (přijímač), který se na povrchu buněk váže na nový koronavirus a umožňuje mu tak do buněk vstoupit a infikovat je, píše Daily Mail.

 

"Vysoké hladiny ACE2 jsou také v plicích a věříme, že tento fakt hraje významnou roli ve spojení Covid-19 a onemocnění plic," vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Adriaan Voors z univerzitního zdravotního centra Groningen v Nizozemí.

 

 

Studie zveřejněná v odborném časopise European Heart Journal také odhalila, že lidé, kteří berou léky blokující funkci tohoto enzymu, mohou být v klidu, protože nic nenasvědčuje tomu, že by užívání medikamentů nějak zvyšovalo riziko pro Covid-19.

 

Takzvané ACE inhibitory přitom bere řada pacientů s nemocemi srdce a ledvin nebo cukrovkou. Ročně jich lékaři předepíší v řádu miliard dolarů.

 

Výsledky studie podporují i data anglického zdravotnictví - podle nich mají muži dvakrát vyšší "šanci", že je vážná nákaza zabije, než ženy.

 

Nemocných je ve světě už přes čtyři miliony:

 

Související témata:
TN.cz