Bezpečnostní opatření

"Proč jedná tak málo poslanců? Samá kafíčka," kritizují lidé. Je to jinak!

Eva Pavelková
Eva Pavelková
8.4. 2020 13:52
Téma:

Poslanci se ve Sněmovně schází v menším počtu, což někteří čtenáři TN.cz a další lidé na sociálních sítích kritizují. Myslí si totiž, že se zákonodárci někde "flákají". Tak to ale není, jde o opatření, které má snížit riziko šíření koronaviru.

Každé dítě v Česku se ve škole učí, že Sněmovnu tvoří 200 poslanců. V poslední době jich ale na mimořádná jednání chodí mnohem méně. Lidé se proto začali ptát, jak je možné, že zákonodárci nepracují, když oni i v době koronavirové krize musí.

 

"Není jich nějak málo?" ptala se u přímého přenosu z jednání čtenářka TN.cz Ilona. "Tam jich je jak not na buben, holt samá pauza," povzdychla si zase Helena. "Koukám, že jsou v plném počtu," poznamenal ironicky Martin. "Zbytek šel na kafe," myslí si třeba Petra.

 

Tak jednoduché to ale není. Poslanci totiž jednají v menším počtu z hygienických a bezpečnostních důvodů. Stejně jako běžní občané musí mít na schůzi roušky a pravidelně si dezinfikují ruce. "Během každé přestávky se dezinfikují mikrofony či hlasovací zařízení," doplnil mluvčí Sněmovny Roman Žamboch.

 

U každého vchodu jsou k dispozici dezinfekční gely a také termokamery. Pro veřejnost jsou sněmovní budovy uzavřeny, přístup do nich nemají ani novináři. Shromáždění 200 lidí by ale i tak bylo vysoce rizikové, přestože má Sněmovna jakožto pracoviště z některých vládních nařízení výjimku.

 

 

 

Poslanci se proto schází zhruba v polovičním počtu. Poměr sil mezi stranami musel zůstat zachován, zákonodárců by tak na každé zasedání mělo dorazit přibližně 101 až 103. Nemusí být ale celou dobu v jednacím sále a mohou dění sledovat na obrazovkách v předsálí.

 

"Vedení Poslanecké sněmovny se na tom dohodlo s předsedy poslaneckých klubů. Jde tak spíše o gentlemanskou dohodu, než nějaké oficiálně přijaté nařízení," vysvětlil Žamboch. Ve zpřísněném režimu jednal po polovině března také Senát, znovu se zachováním proporcionálního zastoupení.

 

Podívejte se na výsledky úterního jednání Sněmovny:

 

TN.cz