věděli jste to?

Proč jsou čísla na kalkulačkách a mobilech opačně? Tady je důvod!

Umístění čísel na kalkulačce a mobilu
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Všimli jste si, že pořadí číslic na kalkulačkách či klávesnicích je oproti tomu na telefonech opačné - jednička je nahoře, místo dole? Není to náhoda, má to svůj důvod.

Napadlo vás někdy, proč první výrobci mobilních telefonů zcela obrátili uspořádání číslic, které do té doby na kalkulačkách úspěšně fungovalo? Teorií o tom, proč to tak je, je hned několik.

 

První teorie hovořily o tom, že když se v 50. letech začaly mobilní telefony poprvé vyrábět, lidé už dokázali kalkulačky používat natolik rychle, že by si mobily s takovým tempem nedokázaly poradit. Proto potřebovali uživatele zpomalit, a dát tak mobilu čas, aby kliknutí na tlačítko zaregistroval. A jak lépe to udělat, než změnit uspořádání číslic? Jenže nakonec se domněnka ukázala jako nepravdivá.

Anketa

Které uspořádání číslic je podle vás logičtější?

Hlasovalo 1711 lidí.

 

Jako pravděpodobnější se jeví teorie, že konstruktéři mobilů vycházeli při uspořádání čísel z telefonů s otočným ciferníkem. Tady je jednička umístěna vpravo nahoře a nula dole. Této představy se přidrželi, jen jedničku přesunuli zprava doleva. Přišlo jim to logičtější, západní kultura totiž čte zleva doprava. 

 

 

 

Pravdu ale nejspíše získáme použitím Benfordova zákona. Ten říká, že číslice 1,2,3 jsou více frekventované než 7,8,9, tedy alespoň v případě takových cifer, které zadáváme do kalkulaček (účty za elektřinu, čísla popisná, ceny na burzách apod.). Nízké číslice jsou ve spodní části umístěni proto, že jsou tak blíže k tlačítku enter nebo rovná se.

 

 

V případě vytáčení telefonních čísel toto pravidlo neplatí, jsou totiž generována zcela náhodně. Není tedy důvod pořadí kvůli dalšímu tlačítku komplikovat - začíná se jedničkou vpravo nahoře a postupně pokračuje, stejně jako při čtení.

 

A vysvětlení některých je takové, že konstruktéři telefonů zkrátka nechtěli, aby si lidé nová zařízení pletli s kalkulačkami, proto udělali tuto kosmetickou změnu. Ať tak, či tak, všechna nová zařízení (bankomat aj.) dnes přebírají uspořádání z mobilních telefonů. Přijde vám logičtější?

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Víte, s kolika partnery jste ve skutečnosti mohli mít sex? Vyzkoušejte kalkulačku, která vám to spočítá!

Proč máte na džínách tu malou kapsičku? Neuvěříte, co se do ní má dávat!

mom TN.cz