záchranná akce

Proč lodi topícímu se Třískovi nepomohly? Kapitán promluvil

Téma:

Lodní společnost, jejíž plavidlo plulo v sobotu kolem bezvládného těla herce Jana Třísky, odmítá, že by polským turistům zakazovala poskytnout mu první pomoc. Polští turisté, kteří jako jediní herci pomohli, si stěžovali na přístup posádek lodí. Prý jim bránili skočit do vody a dokonce vyhrožovali pokutou.

Bezvládný Jan Tříska leží ve vodě obličejem dolů. Na záběrech je vidět, že kolem projíždějí dvě výletní lodě, nikdo ale k herci nespěchal.

 

"Když už jsme viděli, že je to člověk, první reakce byla, že ho chceme zachránit. To jsem řekl paní z obsluhy lodě. Ona to kategoricky zakázala. Říkala že nemůžeme, protože za to bude pokuta," uvedl jeden z polských zachránců Jaroslav Ruda.

 

Jestliže někdo nepomůže člověku v ohrožení života, vystavuje se trestnímu stíhání za neposkytnutí pomoci, hrozí za to dva roky vězení, v případě lékařů dokonce tři.

 

"V případě, že by v této situaci kapitán nebo někdo jiný z plavidla se pokusil dokonce o zákaz nebo zakazoval těm dotyčným, aby pomohli nebo pomoc poskytli, tak potom se sám vystavuje trestnímu stíhání," vysvětlil advokát Jan Černý.

 

Společnost, která loď provozuje, ale odmítá, že mužům bránila v záchranných akcích. Podle ní se spíše starali o jejich životy. "Oni blázni chtěli skákat už seshora, tak proto jim to ta servírka zakázala," sdělil TV Nova kapitán lodi Jan Vyskočil a dodal: "Ono to není sranda, když má ta voda čtyři stupně, tak jako normální člověk když tam skočí, tak skončí jako ten utopený."

 

 

Kapitán lodi se k tělu přibližoval, aby prý polští záchranáři mohli doplavat co nejkratší vzdálenost. "Jestli si lidi myslí, že jako auto vyhodím blinkr a jsem tam za minutu, tak ať si to jdou vyzkoušet," doplnil Vyskočil.

 

Společnost také popírá, že by mužům vyhrožovala pokutou za to, že herci pomůžou. "To je nesmysl, to si myslím, že nějaká jazyková bariéra," myslí si ředitel lodní společnosti Jan Hamza.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pět velkých mýtů o PRVNÍ POMOCI. Proč už se nedává umělé dýchání?
TEST: Dokážete poskytnout první pomoc?

Veronika Polášková/klma tn.cz / TV Nova