může za to příroda

Proč mají muži velký penis, ale malá varlata? Vědci promluvili

Velikost penisu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Napadlo vás někdy, proč mají muži oproti některým jiným savcům relativně dlouhý penis, ale malá varlata? Příroda to tak nezařídila pro nic za nic.

Muži mají mnohem delší a širší přirození než ostatní velcí lidoopi. Dokonce ty největší gorily, které jsou dvakrát těžší než lidé, mají při erekci penis dlouhý jen něco málo přes šest centimetrů. Jenže varlata mají muži oproti ostatním malá. Například varlata šimpanzů váží jako třetina jejich mozku, u lidí jsou to asi jen 3 % jeho hmotnosti.

 

Proč to tak je? Souvisí to s rozmnožovacími strategiemi - především polygamií či monogamií jednotlivých druhů. Tendence mít více partnerů je častější u těch druhů, kde je samička výrazně menší než sameček. Zřetelné je to u našich nejbližších příbuzných - šimpanzů a goril.

 

Mezi šimpanzi je praxe taková, že jeden samec může mít bez výčitek několik partnerek najednou. Není to přitom tak, že by jedna šimpanzí samička měla jen jednoho partnera - v jejím těle jsou tak často spermie od několik partnerů najednou. Mezi samci tudíž vzniká přímá konkurence. Z toho důvodu se u šimpanzů vyvinula obrovská varlata, která jsou schopna produkovat obrovské množství spermií vícekrát za den. Aby právě ty jejich v honbě za oplodněním vajíčka vyhrály.

 

 

Gorilí samci jsou také mnohem větší než samičky, na rozdíl od šimpanzů si ale tvoří harém, ve kterém žije mnoho samic s jediným partnerem. Uvnitř dělohy samiček tak nevzniká takřka žádná konkurence, a není proto potřeba, aby gorily produkovaly větší množství spermií. Proto jsou jejich varlata relativně malá.

 

Podobně je to i u moderního člověka, který je spíše monogamní. Spermií tak nepotřebuje nijak mnoho. Množství spermií u mužů se snižuje o více než 80 %, pokud ejakulují častěji než dvakrát denně.

 

Co se týče velikosti penisu, jsou na tom muži oproti velkým lidoopům skutečně dobře, když se ale porovnají s jinými primáty, zase taková senzace to není. Lidský penis je navíc neobyčejně hladký - nejsou na něm žádné boule, ohyby či výstupky. I toto je typické pro monogamní druhy.

mom TN.cz