amatérské úpravy

Proč se převrátila plachetnice na Slapech? Byla bez kýlu!

Orlík - jachting
Zdroj: Sporteli.cz
ilustrační foto
Téma:

Páteční smrt muže na převrácené "plachetnici" na Slapské přehradě, se začíná vysvětlovat. Jak zjistil server Slapyreport.cz, roli hrál patrně alkohol i amatérská úprava lodě. Právě kvůli ní se zřejmě loď převrátila a jeden člověk utonul.

Neštěstí se stalo v pátek 10. července vpodvečer nedaleko kempu Županovice. Informace o nehodě byly od počátku trochu zmatené. Svědci hovořili o převrácení plachetnice se čtyřmi muži, policejní mluvčí naopak popisoval motorový člun. To od počátku vyvolávalo pochybnosti, protože oba typy lodí jsou zpravidla konstruované tak, aby možnému převrhnutí plavidla bránily, a to i v divočejších vodách než bývá Slapská přehrada.

 

S možným vysvětlením přišel server slapyreport.cz. Odvolává se na spolupracovníka redakce ze Županovic, kde se nehoda stala. A ten vysvětluje, že loď nebyla ani plachetnicí, ani motorovým člunem. " Tak nebyla to plachetnice jako taková, byla to plachetnice předělaná, bez stěžně a kýlu, s motorem,“ uvedl zdroj serveru.

 

 

Kromě toho vysvětlil, že páteční akce byla ve skutečnosti oslavou narozenin a je vysoce pravděpodobné, že v tragickém případu sehrál roli i alkohol. "Probíhala tam oslava narozenin a alkohol. Nastalo předvádění na vodě, což na Slapech v poslední době není nic neobvyklého. Převrhlo se to a zůstali jeden v kajutě a jeden pod lodí. Utopil se ten v kajutě,“ řekl zdroj.

 

TN.cz to potvrdil i policejní mluvčí Jakub Vinčálek. "Skutečně se jednalo o plachetnici, která byla upravená na motorový člun. Motor měla do výkonu 5 kW, takže nepodléhala registraci. Loď se ještě bude znalecky posuzovat," řekl policejní mluvčí Vinčálek.

 

Podobná úprava lodě - tedy demontáž kýlu, který má loď ve vodě stabilizovat - je podle jachtařů absurdní a především nebezpečná. Tím spíše, že šlo původně o plachetnici s typickým oblým trupem, který se bez zátěže ve vodě snadno obrátí dnem vzhůru. Zejména při použití motoru a neobratných manévrech.

 

Na místě policie podrobila účastníky nehody dechové a později i krevní zkoušce na alkohol. Výsledky dosud nebyly zveřejněny. Čeká se rovněž na výsledek soudní pitvy, která by měla odhalit, zda nebyl mrtvý muž opilý.

Související témata:
tn.cz / David Garkisch