Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Uprchlická krize

Kolik přijali uprchlíků: Kuvajt - 0, Saudská Arábie - 0, Emiráty - 0

Uprchlíci v Evropě - 8
Zdroj: Profimedia

V souvislosti s uprchlickou krizí se objevuje často otázka, proč syrští uprchlíci neutíkají do jiných muslimských zemí na Blízkém východě. Uprchlíci jsou tak obviňováni , že v Evropě hledají hlavně ekonomické výhody. Faktem ale zůstává, že nemají moc na vybranou. Bohaté země Perského zálivu jim totiž pomoci odmítají.

Po zveřejnění fotografií utopeného tříletého syrského chlapečka Aylana Kurdiho se na evropské země sesypala vlna kritiky za přístup k uprchlíkům. Kritice ale čelí také bohaté arabské státy z oblasti Perského zálivu.

 

Právě v souvislosti s utopením malých chlapců vyvstala znovu otázka, proč raději uprchlíci neutíkají do geograficky a hlavně kulturně bližších států jako Saudská Arábie, Kuvajt či Spojené arabské emiráty.

 

Faktem je, že pro Syřany se stalo skoro nemožným se do těchto zemí dostat. Z arabských zemí mohou volně cestovat jen do Alžírska,a Mauretánie, Súdánu a Jemenu. Bez víza mohou cestovat také do Íránu a hlavně do Turecka, které se tak pro ně stává branou do Evropy.

 

 

Bohaté státy Perského zálivu Syřany odmítají. Kuvajt Syřany na své území vůbec nepouští! Ostatní arabské státy jsou na tom podobně. Podle údajů webu ilmfeed.com nepřijaly Saudská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty ani jednoho uprchlíka ze Sýrie!

 

Na druhou stranu miliony Syřanů utekly do ostatních muslimských sousedních států. Do Jordánska 600 tisíc, do Libanonu 1,2 milionu a do Turecka dokonce 1,8 milionu obyvatel Sýrie.

 

 

Na sociálních sítích se tak rozjela kampaň žádající arabské státy, aby okamžitě Syřanům pomohly. Podle britské BBC použilo hashtag "přijmout uprchlíky ze Sýrie je povinností států z Perského zálivu" během týdne 33 tisíc uživatelů Twitteru. Objevují se také karikatury, prostřednictvím niž jsou arabské země kritizovány.

 

Arabské země z Perského zálivu přitom léta využívají dělníky z Jihovýchodní Asie a z Indie, kteří v těchto zemích pracují jako špatně placená pracovní síla.

 

 

 

Arabové z ostatních zemích měli možnost získat v těchto zemích pracovní pozice, které vyžadovaly vyšší kvalifikaci, ale vlády Saudské Arábie či Kuvajtu se právě snaží zahraniční pracovníky z kvalifikovaných pozic vytlačit a nahradit vlastními občany.

 

 

Pro Syřany je v těchto zemích prakticky nemožné občanství získat a bez něj se nemohou plnohodnotně zapojit do života, protože na ně úřady stále pohlížejí jako na občany druhé kategorie, upozorňuje BBC.

vbo TN.cz