Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.10. 2016 09:58
Vaše téma

Sobotka odchází z politiky: "Vše se změnilo, budu radši lyžovat!"

Zdroj: TN.cz

Hostem pořadu Vaše téma byl tentokrát dlouholetý předseda Senátu Přemysl Sobotka. Po 20 letech teď opouští horní komoru a bilancuje svou politickou kariéru.

Moderátor František Bůžek se v pořadu Vaše téma ptal politika a lékaře Přemysla Sobotky. Dlouholetý předseda a místopředseda Senátu před časem oznámil, že v letošních senátních volbách kandidovat nehodlá.

 

"Mě politika bavila a když jsme se v roce 1996 poprvé sešli v Senátu, byla tam taková přátelská atmosféra. Teď se to ale hodně změnilo, přešly tam takové manýry ze Sněmovny. Přestaly se dodržovat dohody, často jsme se dostávali do tvrdých půtek," prohlásil Sobotka.

 

"Už je to jen o politice, která se ale začala dělat s nenávistí. To mi přijde líto, protože už se nebavíme o zákonech. Tak by to v Senátu být nemělo, senátoři by měli dohlížet na to, aby se zákony dělaly pro lidi. Teď už to tak ale není," myslí si občanský demokrat.

 

 

V horní komoře Parlamentu bude Sobotka chybět po dlouhých 20 letech. "Nemám s tím problém z hlediska psychického ani fyzického. Ani má zrcadla, která jsem si na začátku kariéry nastavil, mi neřekla, abych s tím přestal. Ale v nejlepším se má skončit a ještě takové kulaté číslo," dodal Sobotka.

 

Před třemi lety také za ODS kandidoval v prezidentských volbách, nepostoupil ale do druhého kola. Kandidovat znovu už ale nebude. "Na to můžu přísahat. I při té kandidatuře v roce 2013 jsem sice prošel primárkami, ale podporu předsedy ani strany jsem necítil," vysvětlil politik.

 

Z možných kandidátů by podle svých slov podpořil stranického kolegu Jaroslava Kuberu. "Vím, že o tom uvažuje Jaroslav Kubera, který je dostatečně známý a je to můj kolega i kamarád ze Senátu. To je pro mě možný kandidát, kterého bych volil," uvedl senátor.

 

 

Doma se prý ale určitě nudit nebude. "Žena mi pořád říká: 'Jéžiš, co já s tebou budu doma dělat!' Ale já mám tolik koníčků, že se zabavím. Vyrazím na lyže nebo na tenis, chci si taky užít vnoučata, než úplně odrostou," vypočítal Sobotka.

 

A nakonec přidal úsměvnou historku z doby, kdy byl jako předseda Senátu jedním ze sedmi klíčníků korunovačních klenotů. "Šli jsme tam s tehdejším prezidentem Václavem Klausem a potkali uklízečku, která říkala: 'Nebojte se, pane prezidente, všechno jsem tam vysmejčila!' Takže sedm klíčníků, ale kdo ví, kdo všechno má klíče," uzavřel senátor.

 

V pořadu Vaše téma se Přemysl Sobotka vyjádřil i ke vztahu s Milošem Zemanem, lékařské kariéře nebo několika předsedům ODS. Podívejte se na celý rozhovor.

epa TN.cz