Ochrana dýchacích cest

Proč má většina roušek modrou barvu? Výrobce vysvětlil důvody

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 11:44
1.12. 2020 10:07
Téma:

Češi nosí zejména jednorázové lékařské roušky. Jsou praktické, nemusejí se udržovat, o to víc je ale potřeba je i několikrát denně měnit. Modré jsou nejrozšířenější, zelené v těsném závěsu. Proč zrovna tyto barvy?

Na jaře šila celá země látkové roušky. Když už byl ale dostatek těch jednorázových, Češi si je zamilovali. Málokdo ale tuší, proč se nejčastěji vyrábějí zrovna v modré nebo zelené barvě.

 

Chirurgické roušky se skládají z vnitřní bílé vrstvy, která je absorpční, prostředí vrstvy s filtrační funkcí a vnější barevné vrstvy. Právě ta zachytává škodliviny, stupeň propustnosti se odvíjí od typu roušky (I, II nebo nejsilnější IIR).

 

ZMĚNY OD PROSINCE: Peníze navíc, otevřené obchody a změny v dopravě

Na lyžovačku v Česku zatím zapomeňte! Vláda zakázala provoz vleků

O kolik si polepšíte bez superhrubé mzdy? KALKULAČKA vám to spočítá!

 

Podle Pascala Jeana, vědeckého ředitele společnosti Didactic, která prodává zdravotnické pomůcky, pomáhá barva rozlišit, jak si roušku správně nasadit. Bílá strana musí být vždy na ústech, ta barevná má být vidět.

 

 

Anketa

Vybíráte si roušky podle barvy?

Hlasovalo 1666 lidí.
 

 

"Ohledně barev neexistuje žádné nařízení, ale modrá jednoznačně vede. Zejména proto, že role z netkané textilie, ze kterých se roušky vyrábějí, jsou ve standardizovaných barvách levnější. Chirurgické roušky by také měly ladit se zbytkem lékařského oblečení na operační sál, modrá a zelená jsou navíc na rozdíl od jiných barev uklidňující," řekl Jean portálu Web24News.

 

Kromě modrých a zelených jsou ale k dostání i růžové nebo černé jednorázové ústenky. Někteří výrobci barvy využívají i k rozlišení zmíněné propustnosti. Nejodolnější roušky mohou být zbarveny do fialova, modrou mívají zpravidla nejzákladnější typy. 

Související témata:
TN.cz