galerie

Dům, který změnil Ameriku, je na prodej! Podívejte se dovnitř

Vila slavného architekta - 12
Zdroj: imgur.com
Téma:

Ve Spojených státech je na prodej dům od slavného posmodernistického architekta Roberta Venturiho. Podívejte se na unikátní stavbu, kterou Venturi navrhnul pro svou ovdovělou matku a který se prodává za astronomickou sumu.

Obří dřevostavba postavená v letech 1962-64 na předměstí americké Philadelphie má necelých dvě stě metrů čtverečních obytné plochy, tři ložnice a dvě koupelny. Zdaleka nejzajímavějším prvkem je ale centrální krb, kolem kterého jako by byl celý dům vystavěn. Náklady na stavbu tehdy dosáhly 43 tisíc dolarů.

 

 

Galerie: Vila slavného architekta

1
/
13
Zdroj: imgur.com
Vila slavného architekta - 13

 

Dům se rychle stal velmi slavným a často bývá označován za jednu z deseti budov, které změnily americkou architekturu. A přitom jej jeho autor navrhl dostatečně citlivě i pro svou stárnoucí a ovdovělou maminku. Obývák, kuchyni i ložnici tak umístil do přízemí a sám pět let bydlel v prvním patře.

 

 

Venturiho matka dům prodala rodině vysokoškolského profesora, která citlivě (dokonce ve spolupráci se samotným architektem) celou stavbu zrekonstruovala. Dům v původní zelenošedé barvě je na prodej za 1,75 milionu dolarů, tedy astronomických 43 milionů korun.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tři hodiny na výstavbu domu? To není sci-fi, ale 3D tiskárna!

Úžasný domek v lese: Chtěli byste žít na téhle samotě?

jox TN.cz