Budí emoce

Prodej skupiny CME zřejmě prověří administrativa Donalda Trumpa

Téma:

Prodej skupiny CME, jejíž součástí je i TV Nova, chce nechat prověřit americký republikánský senátor Marco Rubio. Své obavy vyjádřil v dopise zaslaném administrativě Donalda Trumpa. Nelíbí se mu, že firmu prodává americký mediální gigant AT&T investiční skupině PPF. Upozorňuje na její napojení na Čínu. PPF ale jeho obvinění odmítá.

Americký senátor zaslal dopis na dvě ministerstva Spojených států, přesněji na ministerstvo financí a spravedlnosti. Požaduje, aby prodej CME z rukou AT&T do rukou PPF prověřily washingtonské úřady.


"Domnívám se, že CME Group jakožto dceřiná společnost americké firmy má podléhat kritériím Komise pro zahraniční investice v USA. Požaduji, abyste akvizici dceřiné společnosti firmy AT&T skupinou PPF podali k formálnímu přezkoumání možných obchodních dopadů na americké bezpečnostní zájmy," prohlásil republikánský senátor Marco Rubio.


V dopise se senátor obává napojení skupiny PPF na politiku Čínské lidové republiky a prosazování jejich zájmů ve střední a východní Evropě. Varuje před ohrožením amerických zájmů a před prosazováním čínských technologických firem.


To skupina PPF odmítá. "Rozumíme zájmu pana senátora Marca Rubia, bohužel ve svém dopise vychází z nepravdivých informací o PPF, které mu poskytl český politik Pavel Fischer. Akcionáři PPF, stejně jako vrcholový management, vždycky zastávali princip svobody, liberální demokracii a volného trhu. Za skutečností, že podnikáme v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru. Naopak: jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu. Znovu opakujeme, že PPF kupuje CME jako doplněk ke svému telekomunikačnímu byznysu a nesledujeme jakékoliv jiné postranní cíle," uvedla společnost.


Americký senátor Marco Rubio odeslal dopis washingtonské administrativě poté, co navštívil společně s dalšími americkými senátory Prahu. Zde se delegace setkala s jejich českými kolegy. Zda se americké úřady budou prodejem skutečně zabývat, teď není jisté.
 

Související témata:
TN.cz