VĚDECKÁ STUDIE

Prodělat covid, nebo se nechat očkovat. Co je lepší pro vaši imunitu?

Imunita - koronavirus
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
10.1. 2021 6:00
Téma:

Předpokládá se, že jak po prodělání covidu-19, tak i po očkování, budete mít imunitu proti případné další koronavirové nákaze. Jaký je ovšem mezi nimi rozdíl? Je lepší imunita z prodělané nemoci, či ta z očkování?

Podle lékařů by mělo být očkování spolehlivější pro imunitu, než je prodělání nemoci samotné. Vakcína by měla hlavně eliminovat případná rizika z vážného průběhu nemoci. Lékaři tak doporučují očkování i těm jedincům, kteří již covid měli, píše CBC News.


Data ukazují výraznou převahu výhod očkování před proděláním nemoci samotné. Vedlejší nežádoucí účinky vakcíny jsou totiž vzácné. U několika jedinců se objevily například krátkodobé bolesti hlavy nebo alergické reakce, které ale ve většině případů nevyžadovaly hospitalizaci. Samotný covid ovšem zabil téměř dva miliony lidí po celém světě.


Řada lidí se domnívá, že pokud už prodělali covid, nemusí se očkovat a jsou chráněni. Podle odborníků tomu tak ale není. Vakcíny nevyvolávají imunitní ochranu stejným způsobem jako přirozená infekce. U některých lidí tak po prodělání covidu může dojít k reinfekci. Lékaři proto doporučují i lidem, kteří už měli koronavirus, aby se nechali očkovat. Vakcína v tom případě bude působit jako "posilovač". Člověk tak bude mít dvojí ochranu své imunity.

 


SARS-CoV-2, koronavirus, který způsobuje onemocnění covid-19, vstupuje do buněk a infikuje je pomocí tzv. spike proteinu. Cílem očkování je naučit imunitní buňky, jak vypadá tento "spike protein", aby ho mohly snadno rozpoznat a zabránit případné infekci.

 

Vakcíny tak napodobují určité aspekty přirozené infekce, aniž by někoho vystavovaly viru způsobujícímu chorobu. "Vakcína trénuje lidský imunitní systém tak, aby reagoval na virus, aniž by způsobil onemocnění," tvrdí profesorka Alyson Kelvinová z Univerzity v Halifaxu.

Související témata:
TN.cz