Kandidáti na prezidenta

PROFILY: Zeman zná své soupeře, toto jsou muži, kteří chtějí na Hrad

Dnes v 16 hodin vypršel termín, do kterého se mohli hlásit kandidáti do nadcházející prezidentské volby. Na ministerstvo vnitra přišlo 18 přihlášek. Kandidáty musí podpořit 50 tisíc občanů, 20 poslanců nebo 10 senátorů. Takovou podporu zatím deklarovalo pouze deset uchazečů. U všech 18 to bude ministerstvo ověřovat.

"Ministerstvo zatím zaevidovalo celkem 18 kandidátních listin. Ve 4 případech se jedná o kandidáty, jejichž kandidaturu navrhuje skupina poslanců, ve 3 případech o kandidáta, který je navrhován skupinou senátorů. 5 kandidátů je podpořeno peticí občanů. V 6 případech jde o kandidáty, kteří svoji kandidaturu nedoložili ani podporou zákonodárců ani peticí," uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Ministerstvo vnitra zveřejnění jména osob, které podaly kandidaturu, až 24. listopadu poté, co rozhodne o registraci, nebo případném odmítnutí jednotlivých osob jako kandidátů pro volbu prezidenta republiky.

Pro sázkaře je největším favoritem stávající prezident Miloš Zeman. Že má největší podporu, ukázal i poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Konfrontovat jej bude pro jeho vyzyvatele těžké. Když oznámil svojí kandidaturu, avizoval Zeman, že se nebude účastnit žádných debat a nepovede předvolební kampaň.

 

Ze všech uchazečů o Hrad je Zeman největším politickým matadorem. Upozornil na sebe ještě za minulého režimu a to článkem Prognostika a přestavba, ve kterém kritizoval tehdejší režim. Kvůli článku přišel o práci. Po revoluci byl kooptován do Federálního shromáždění. V politice byl od ledna 1990 do června 2002. Pak se neúspěšně ucházel o úřad prezidenta, na který si musel počkat deset let. V roce 2013 se stal prvním přímo zvoleným prezidentem.

 

Zeman se narodil za války v Kolíně učitelce a poštovnímu úředníkovi. Rodiče se rozvedli, když mu byly dva roky. Zeman vystudoval v Kolíně střední obchodní školu, po maturitě nemohl studovat vysokou školu. Pracoval tak v účtárně Tatry Kolín. V 60. letech vystudoval Vysokou školu ekonomickou.

 

Miloš Zeman je podruhé ženatý. Z prvního manželství má syna Davida, který je lékařem v Ostravě, z druhého manželství s Ivanou Zemanovou pak dceru Kateřinu, která studuje vysokou školu. Čas nejraději trávil v historické tvrzi v Novém Veselí na Vysočině.

 

 

Nejvíce podpisů nasbíral bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Zatímco Zeman odevzdal petiční arch s 113 tisíci podpisy, Drahoš jich měl dokonce 142 tisíc. Na několik týdnů se dokonce stal favoritem sázkařů. Na transparentním účtu má přes 9 milionů korun, nejvíce ze všech kandidátů. Podle posledního předvolebního průzkumu by jej volilo přes 20 % lidí a se Zemanem by se utkal ve 2. kole.

 

Pochází ze slezského Jablunkova, kde také oznámil svoji kandidaturu. Je absolventem oboru fyzikální chemie na VŠCHT v Praze. Pak se vydal na vědeckou dráhu. V roce 2012 dostal od Václava Klause Medaili za zásluhy. V politice je absolutním nováčkem. Jiří Drahoš je ženatý, s manželkou Evou má dcery Radku a Lenku a má už také dvě vnoučata. Žije v pražském činžáku, veřejnost by ale mohl zaujmout také tím, že je vášnivým chalupářem.

 

 Na další stránce najdete profily Michala Horáčka nebo Mirka Topolánka

 

1
2 3 4
vbo TN.cz