britský parlament

Projev Alžběty II. rozlítil opozici. "Fraška. Ten plán nikdy neprojde!"

Kristina Tůmová
Kristina Tůmová
Publikováno 14. 10. 2019
Téma:

Britská královna Alžběta II. v pondělí v tamním parlamentu zahájila novou schůzi. A v projevu sepsaném vládou Borise Johnsona představila její cíle. Prioritou kabinetu dál zůstává opustit EU 31. října. Ve čtvrtek se o brexitu bude jednat také na dvoudenním summitu v Bruselu.

Z Buckinghamského paláce k Westminsteru zamířil kočár s britskou královnou Alžbětou II. doprovázenou princem Charlesem. Podle tradice před oběma komorami zahájili novou schůzi parlamentu.

 

"Prioritou mé vlády vždy bylo zajistit odchod Velké Británie z Evropské Unie 31. října. Má vláda plánuje uzavřít nové partnerství s EU založené na volném obchodu a přátelské spolupráci," uvedla v projevu sepsaném vládou.

 

Představila také některé z 22 zákonů, které kabinet chce prosadit - například daňové reformy nebo opatření v boji proti zločinu. Grimasa lídra opozice Jeremyho Corbyna už ale předem naznačila, co si o textu napsaném vládou myslí. "Větší fraška tu snad ještě nebyla. Vláda, které chybí k většině 45 poslanců a která dosud zaznamenala jen porážky, připravila legislativní plán, který nemůže parlamentem nikdy projít," prohlásil Corbyn.

 

 

 

Premiér Boris Johnson se zdál být během královniny řeči v dobrém rozpoložení a téměř celou dobu se pohupoval na špičkách. Podle britského komentátora BBC ale bylo cílem projevu jen odvrátit pozornost od palčivých témat. "Je to jen odsunutí těch dvou otázek, na kterých záleží - tedy jestli Velká Británie opustí Evropskou unii 31. října a jestli budou parlamentní volby před Vánoci," uvedl.

 

Předčasné volby v neděli v rozhovoru pro Sky News šéft opozice označil za pravděpodobné. Uvedl, že pokud se Johnsonovi nepodaří dojednat dohodu nebo nepožádá o odklad, labouristé odchodu bez dohody zabrání buď použitím zákona, nebo hlasováním o nedůvěře vládě.

TN.cz