Atentát na mítinku

Projev premiéra Etiopie přerušil výbuch, desítky zraněných

Téma:

Nejméně 80 lidí bylo zraněno poté, co shromáždění nově zvoleného etiopského premiéra Abiye Ahmeda, přerušil výbuch granátu. Premiér mezi zraněnými není. Policisté zadrželi tři podezřelé, dva muže a jednu ženu.

Premiér nejprve v televizním projevu krátce po atentátu uvedl, že útok má několik obětí. Podle premiéra šlo o dobře připravený atentát, kdy se měli pachatelé pokusit hodit granát na pódium, kde měl Abiy Ahmed řečnit.

 

Jeho šéf štábu Fitsum Arega podle stanice Al Jazeera upřesnil, že při útoku nikdo nezemřel, ale 83 lidí bylo zraněno. "Někteří, jejichž srdce jsou naplněna nenávistí, se pokusili o útok granátem. Jeho excelence premiér Abiy je v bezpečí. Všechny oběti jsou mučedníci míru a lásky. Premiér posílá kondolence všem obětem. Útočníci budou postaveni před spravedlnost," slibuje Fitsum.

 

Jednačtyřicetiletý premiér Etiopie akorát dokončil svůj projev a mával davu. Na náměstí v hlavním městě se na podporu reformisty Abiye sešly tisíce lidí, mnozí transparenty s jeho heslem - Jedna láska, jedna Etiopie.

 

 

Abiy oznámil propuštění desetitisíců politických vězňů, otevření státních podniků soukromým investorům a mírovou dohodu s hlavním rivalem Etiopie, sousední Eritreou. Ta se od Etiopie oddělila v roce 1991 po třicetileté válce za nezávislost. Další válku spolu oba státy vedly v letech 1998 až 2000. Abiy v čele druhé nejlidnatější země stojí od dubna.

 

O život šlo i prezidentovi Zimbabwe

K dalšímu útoku došlo během soboty také v Zimbabwe. Výbuch se ozval na stadionu, kde prezident Emmerson Mnangagwa řečnil před svými stoupenci. Podle agentury AP nebyla hlava státu zraněna. Informace o případných obětech agentura neuvedla.

Související témata:
vbo TN.cz