galerie modernizace

Proměna centra Prahy: Masaryčka dostane unikátní zastřešení!

Zastřešení Masarykova nádraží - 1
Zdroj: SUDOP PRAHA/Jakub Cigler Architekti
Téma:

Připravovaná modernizace pražského Masarykova nádraží zaznamenává další posun. Správa železniční dopravní cesty představila novou podobu projektu, který zahrnuje nový vestibul ve formě zastřešení.

Zdá se tak, že se definitivně upouští od varianty podchodu, který by byl pravděpodobně mnohem dražší. "Oproti původnímu zadání s výstavbou podchodu pod železniční stanicí bude součástí projektované stavby vybudování nového vestibulu ve formě zastřešení nad jednotlivými nástupišti propojující prostor ulic Na Florenci, Hybernské a Opletalovy s jednotlivými nástupišti Masarykova nádraží a současně také pěší propojení ulic Hybernské a Opletalovy s ulicí Na Florenci," přibližuje generální ředitel SŽDC Pavel Surý.

 

GALERIE: Zastřešení Masarykova nádraží

1
/
5
Zdroj: SUDOP PRAHA/Jakub Cigler Architekti
Zastřešení Masarykova nádraží - 4

 

Návrh, jak by nově Masarykovo nádraží mohlo vypadat, vypracovali společnosti SUDOP PRAHA a Jakub Cigler Architekti. Kromě přístupu k vlakům bude zastřešení sloužit i pro kolem procházející chodce, kteří si tak jednoduše zkrátí cestu mezi Opletalovou a Hybernskou ulicí a ulicí Na Florenci.

 

Pěší trasy budou dle SŽDC projektovány tak, aby nedocházelo ke kolizi procházejících s čekajícími cestujícími. SŽDC mimo jiné také vyzdvihuje dostatek zeleně, kterým by mělo zastřešení oplývat. Celkové náklady na modernizaci stanice se pohybují okolo 1,66 miliardy korun.

 

 

Území kolem Masarykova nádraží čekají v příštích letech velké změny. Jedná se o jedinečnou rozvojovou lokalitu v centru Prahy, navíc díky nádraží také s dobrým spojením se Středočeským krajem, odkud do Prahy dennodenně dojíždí desetitisíce lidí za prací. Pozemky obklopující "Masaryčku", jak nádraží Pražané říkají, by měly v nejbližších letech zaplnit moderní kancelářské budovy, plánuje je tam vystavět společnost Penta. Nejdříve ale na místě musejí proběhnout rozsáhlé archeologické průzkumy.

TN.cz/Jakub Deml