Proměnlivé počasí

ČHMÚ upravil výstrahu. V těchto krajích v neděli udeří silný vítr

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 21. 2. 2020
Téma:

Silné sněžení a ledovka komplikují od pátečního rána dopravu na východě České republiky. Problémy mají především kamiony, které blokují komunikace a osobní auta je musí opatrně objíždět. Na silnicích se tvoří kolony a řidiči musí dbát zvýšené opatrnosti.

Pozor si musí dát zejména řidiči osobních aut. Problémy s ledovkou a sněhem mají na silnici číslo 56 v obcích Horní Bečva, Bílá, Staré Hamry a Ostravice. Řidičům se doporučuje průjezd se zvýšenou opatrností.


Silnice je na této trase uzavřená pro nákladní auta nad dvanáct tun.

 

Zároveň byla od dnešního rána platná výstraha před silným větrem. Ten může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině s nárazy místy kolem 20 metrů za sekundu.

 

On-line reportáž

Silný vítr v Česku

17:50

Jihomoravští hasiči evidují tři desítky událostí. V několika případech bylo nutné provizorně opravit střešní krytiny. V ostatních případech hašiči odklízeli zlomené větve a spadlé stromy. 

14:10

Také v Jihomoravském kraji se navýšil počet výjezdů. V tuto chvíli jich v souvislosti s větrem napočítali celkem 22. Ve většině případů se jedná o popadané stromy. 

14:00

 

Za posledních sedm hodin vyjížděli v pátek hasiči k několika desítkám případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se především o popadané stromy, spadlé dráty elektrického vedení na silnici nebo uvolněné plechy na střeše.


Výstraha platí od nedělní jedenácté hodiny dopoledne především pro Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj přibližně do pondělní osmé hodiny ranní. 
 

Pro Středočeský, Ústecký, Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj, kraj Vysočina a hlavní město Prahu platí další výstraha od nedělních šestnácti hodin. Vítr by měl ustávat v pondělí kolem osmé hodiny ráno. 

 

 

"Nejvyšší náraz větru naměřila krátce po půlnoci stanice Sněžka, Poštovna až 135 km/h. V nižších a středních polohách naměřili nejvyšší náraz větru v Ústí nad Labem na Kočkově 89 km/h," informoval na facebooku ČHMÚ.

 

"Během neděle bude západní proudění nad naším územím znovu zesilovat, a proto byla vydána další výstraha před silným větrem," dodal ČHMÚ.

 

Přiložená mapa ukazuje pravděpodobnost nárazů větru přes 18 metrů za sekundu od nedělního do pondělního rána. V červených oblastech je pravděpodobnost vyšší než 90 %. 

 

Podívejte se, kde bude vítr v neděli foukat nejsilněji:

 

Zároveň meteorologové očekávají v důsledku roztávání sněhu a vydatnějších dešťových a sněhových srážek během neděle vzestup hladin na tocích, které odvodňují Jizerské hory, Jeseníky a Šumavu. V průběhu noci z neděle na pondělí může dojít k překročení prvního stupně povodňové aktivity. 

 

V Čechách byl nejsilnější vítr po ránu. K večeru se očekává, že vítr bude slábnout. 

 

"V čerstvém západním až severozápadním proudění přechází přes naše území studená fronta. Za ní k nám přechodně pronikne chladný vzduch od severozápadu," informoval na svém webu ČHMÚ.

 


Během pátku bude na většině území České republiky zataženo a očekávat můžeme déšť i sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 7 stupňů a vát bude čerstvý západní až severozápadní vítr.

 

Působí u vás počasí stejné problémy jako na východě České republiky? Podělte se o to s námi. Své fotografie a videa zasílejte na email zpravy@nova.cz.

 

GALERIE: Sníh a ledovka komplikují dopravu na východě Česka

1
/
2
Zdroj: TV Nova
Sníh komplikuje dopravu na východě České republiky - 2

TN.cz