Další tunel?

Pronájmy náměstí: Praha dostala 2 miliony, nájemce vydělal přes 30!

Téma:

Pronájmy náměstí - to je další lukrativní byznys za miliony. Za to Staroměstské a václavské v Praze například nájemce ročně magistrátu zaplatí jen necelé dva miliony korun. Čistý výsledek za pronájem náměstí stánkařům o Vánocích a Velikonocích je přitom více než 30 milionů korun.

I proto už společnosti, ve které figuroval i lobbista Roman Janoušek, magistrát už vypověděl smlouvu. Dvouletá výpovědní lhůta uplyne v září.

 

Stánkaři na Václavském náměstí se během rozhovoru o výši nájmů rozpálí doběla. S tržbami 3-4 tisíce korun za den prý nájem stánku tak tak utáhnou. "Ty nájmy jsou šílené," stěžuje si jeden ze stánkařů. Prý během Velikonoc platí 2 500 tisíce korun za den, během předvánočního období dokonce 4 tisíce!

 

Společnost Taiko má s magistrátem smlouvu od roku 2004. Za pronájem Václavského a Staroměstského náměstí ročně magistrátu platí necelé dva miliony korun. Za zhruba 140 stánků ale sama vybere patnáctinásobek.

 

 

"Ta smlouva končí letos, v září uplyne dvouletá výpovědní lhůta. Důvodem samozřejmě je, aby se ušetřily finanční prostředky," řekl TV Nova mluvčí magistrátu Vladimír Řepka.

 

Na smlouvě uzavřené za primátorování Pavla Béma se společností, ve které figuroval lobbista Roman Janoušek, hlavní město prodělávalo ročně miliony. Teď bude Praha hledat nového nájemce. A bude doufat, že na pronájmu nejfrekventovanějších náměstí vydělá víc. Inspirovat by se mohla třeba v Brně, kde dali nájemcům-zprostředkovatelům úplně sbohem.

 

 

"Veškeré akce, které se tam konají, dělá naše příspěvková organizace. Vyloženě naše organizace, která zajišťuje pronájmy se stánkaři," řekla TV Nova mluvčí městské části Brno-Střed Denisa Kapitánčíková.

 

Veškeré příjmy z pronájmu stánků se tak vracejí do rozpočtu Brna-Střed.
 

vbo, Bára Divišová TN.cz