Koronavirová krize

Propad ekonomiky není tak tragický, hůř je na tom Německo i Rakousko

Krize
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 1. 8. 2020
Téma:

Koronavirus se negativně podepsal na ekonomikách všech evropských zemí. Česko zaznamenalo největší propad v historii, ve srovnání s dalšími státy Evropské unie (EU) je na tom však lépe. Výrazněji se ekonomika propadla dokonce i Německu a Rakousku.

Zavřené obchody, restaurace či bary, v ulicích prázdno. Tak na jaře vypadalo nejenom Česko. Ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 10,7 procent, nejvíc v historii samostatné republiky. Ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie si ale nestojíme zase tak špatně.

 

Větší propad zaznamenalo Německo (11,7 procent), které ekonomiku nepozastavilo v takové míře jako Praha, a také Rakousko (13,3 procent). Data zveřejnil Eurostat.

 

"Zatímco v Česku nouzový stav platil po podstatnou část druhého čtvrtletí celorepublikově, v Německu pouze v Bavorsku, zatímco ostatní spolkové zemích měli mírnější formu krizového režimu," konstatoval ekonom Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády (NERV).

 

 

Podle Kovandy se oba státy během května považovaly v Česku za vzor, protože ekonomiku po krizi začaly otevírat dřív. "Ekonomicky méně škodlivý postup" se ale na číslech nakonec neprojevil.

 

Nejhůř v EU je na tom s propadem o 22,1 procent Španělsko. Hůř než Česko dopadla také Itálie (17,3 procent) nebo Belgie (14,5 procent).

 

 

"Tyto země patří k těm, které koronavirová nákaza v kontinentální Evropě zasáhla prakticky vůbec nejvíce, ať už absolutně či relativně, tedy v přepočtu na obyvatele," pokračuje Kovanda.

 

"Přesto zejména propad Španělska je dějinně naprosto mimořádný. Země vykazuje nejhlubší čtvrtletní propad, o 18,5 procenta, jaký kdy vykázala kterákoli ze zemí Evropy, za celou historii příslušného statistického sledování," uzavřel.

 

 

Představitelé členských zemí minulý týden v Bruselu vyjednali fond obnovy, na nastartování ekonomik půjde 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun).

 

Půlmiliardový schodek rozpočtu chce vláda využít hlavně na pomoc firmám. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz