Šíření koronaviru

Čestné prohlášení o testu nestačí! Čím se prokážete? VELKÝ PŘEHLED

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Anežka Vrbicová
Aktualizováno 21. 7. 2021 11:26
20.7. 2021 18:56
Téma:

Preventivní testy na covid-19 přestanou od 1. září hradit pojišťovny. I tak budou muset neočkovaní dokládat svou bezinfekčnost. Čestné prohlášení o provedeném testu však podle ministerstva zdravotnictví nestačí. Podívejte se, co potřebujete při vstupu do jednotlivých provozoven.

Vláda v pondělí definitivně schválila, že od 1. září už nebudou hrazeny preventivní testy na koronavirus ze zdravotního pojištění. Pokud se bude chtít neočkovaný člověk najíst v restauraci, ubytovat v hotelu, navštívit muzeum či koupaliště nebo se zúčastnit koncertu, bude muset i nadále předkládat potvrzení o prodělané nemoci v uplynulých 180 dnech nebo negativní test na koronavirus.


Testování


Lidé si mohou nechat udělat PCR test, který platí sedm dnů a výsledky se dozví nejpozději do 48 hodin, nebo antigenní test, jehož platnost je tři dny.

 


Prokázat se člověk může také samotestem. Je však důležité upozornit, že nestačí pouze doložit čestné prohlášení o samotestu, který jste si udělali sami doma. "Podle mimořádného opatření provedení samotestu doma a předložení čestného prohlášení o něm nestačilo nikdy," upozornila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

 

Lidé se samotestem musí otestovat až na místě přímo před personálem nebo provozovatelem. Původně ministerstvo umožňovalo prokázat se čestným prohlášením o testu, který byl proveden v zaměstnání nebo ve škole. V úterý večer ale na svých stránkách pravidla aktualizovalo a tuto možnost vyřadilo. 

 

"Doložit potvrzení od zaměstnavatele či čestné prohlášení o provedení samotestu v zaměstnání není možné,“ upřesnila Štěpanyová.

 

Proplácení testů

 

Od 1. 9. 2021 budou pojišťovny proplácet jeden antigenní test za sedm dnů a dva PCR testy za měsíc pouze vybrané skupině obyvatel. Půjde o děti do 12 let včetně, lidi nemohoucí podstoupit očkování kvůli svému zdravotnímu stavu a ty, kteří jsou v procesu vakcinace nebo neuplynula lhůta 14 dnů od druhé dávky.

 

 


Cena testů


Samotesty jsou pro lidi volně dostupné jak v obchodech, tak v lékárnách. Ceny se pohybují od 50 korun. Na webu www.kene.cz pořídíte antigenní test na covid-19 za 49 korun. Lékárna Pilulka prodává testy za 89 korun.


Prodejce Alza nabízí test za 99 korun. Lékárna Benu prodává test na koronavirus za 109 korun. Nejlevnější test na e-shopu lékárny Dr. Max pořídíte za 119 korun a jedná se o antigenní test ze slin.


Doložení bezinfekčnosti

 

K doložení bezinfekčnosti slouží tzv. systém O-N-T. Stojí na třech základních pilířích: očkování, prodělaném onemocnění covid-19 a testech.

 

V případě, že už člověk vakcinaci podstoupil, stačí mu doložit pouze potvrzení o očkování. Za bezinfekčního se považuje v Česku ten, kdo dostal už druhou dávku vakcíny a od té doby uběhlo 14 dnů. V případě jednodávkové očkovací látky se počítají dva týdny od první dávky.

 

V případě prodělaného onemocnění je člověk považován za bezinfekčního 180 dnů po pozitivním PCR testu. Kdo covid neměl a ani není naočkován, tak musí na test.

 

Čím svou bezinfekčnost prokážete v jednotlivých provozovnách, zjistíte na další stránce.

 

1
2 3
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz