Hromadné výpovědi

Propouštění po létě zrychluje. Tady se chystá. PŘEHLED po krajích

Propouštění zaměstnanců - 2
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
13.10. 2020 5:51
Téma:

Koronavirová krize dál drtí pracovní trh v Česku. Ukazují to data centrály Úřadu práce ČR. Vyplývá z nich, že se hromadné propuštění chystá ve mnoha firmách a dotknout se má více lidí než v srpnu nebo loni touto dobou.

"Ke konci září nahlásilo záměr hromadného propouštění celkem 21 zaměstnavatelů. Tento krok by se měl v následujících měsících dotknout 1 242 jejich zaměstnanců," řekla na dotaz TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

 

I když úřad nemůže ze zákona uvádět, kterých konkrétních firem se odchody dotknou, z dat jasně vyplývá, že se situace na pracovním trhu zhoršuje.

 

 

"Počet zaměstnavatelů, kteří hodlají propouštět, meziměsíčně (o 10) i meziročně (o 7) vzrostl. Počet propouštěných zaměstnanců (1 242) meziměsíčně (o 577) i meziročně (o 335) vzrostl také," informovala Beránková.

 

Z více než dvanácti set lidí, kteří čelí avizované ztrátě zaměstnání, jsou podle ní nejvíce ohrožení montážní dělníci výrobků a zařízení, zpracovatelé potravin, dřeva a textilu a třeba specialisté v obchodní sféře a veřejné správě.

 

"Je nutné upozornit, že pokud zaměstnavatelé nahlásí záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci. K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít na sto procent. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele," nabízí mluvčí části lidí ohrožených vyhazovem naději.

 

Propouštět chce mnohem víc firem než v srpnu:

 

Tak jako tak chce dávat zaměstnancům výpovědi aktuálně mnohem více firem než před měsícem. Skokově se situace zhoršila v Moravskoslezském kraji - v srpnu tam chtěly společnosti dát sbohem 153 lidem, v září chtěly propustit 375 zaměstnanců, což je ve srovnání s dalšími kraji zdaleka nejvíc.

 

Výrazný nárůst avizovaných vyhazovů hlásí také firmy z Vysočiny - v srpnu hrozil odchod deseti lidem, nyní je to 169. Klidnější mohou naopak být lidé pracující v Jihomoravském kraji - v srpnu se zdejší firmy chtěly zbavit 202 zaměstnanců, aktuální počet avizovaných propuštění je o 105 míst nižší.

 

 

"Nabízíme zaměstnancům, kterých se dotkne hromadné propouštění, pomocnou ruku. A to ještě v době, než o práci fakticky přijdou. Úřady práce poskytují široké portfolio služeb – od zaevidování až po zprostředkování vhodného zaměstnání. Naši specialisté poradí lidem, jak dále postupovat. Proberou s nimi jejich konkrétní situaci, seznámí je s nabídkou volných pracovních míst," uzavírá mluvčí Beránková.

 

V Česku přibylo žen bez práce. Více v reportáži:

 

TN.cz