Vězeňské nepokoje

Protest vězňů kvůli covidu! Nepokoje v Bělušicích pokračují

Téma:

Ve věznici Bělušice v Ústeckém kraji v sobotu znovu protestovalo asi 400 vězňů. Incident potvrdilo ředitelství Vězeňské služby. Mezi vězni se prý začala šířit fáma, že kvůli koronaviru někde propouštějí odsouzené s nízkými tresty. Situaci od pátku uklidňovali dozorci, ale také policejní těžkooděnci. Zásahová jednotka stále zůstává v pohotovosti.

Během 24 hodin se jedná už o druhý incident v severočeských Bělušicích. Včerejších protestů se zúčastnily asi dvě třetiny trestanců. Na místo se sjelo několik policejních hlídek. Příjezdová cesta k věznici byla uzavřena.

 

"Ve věznici je po nočním zákroku naší zásahové jednotky situace již klidná.", řekla v neděli ráno mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Podle jejích informací nicméně zůstává zásahová jednotka bělušické věznice v pohotovosti.

 

Obyvatelé obce, kteří si již od pátečního večera stěžují na zvýšený hluk, byli ujištěni, že se nemusí bát. Přesto v obci policie i nadále zůstává. Podle starostky Evy Jelínkové v sobotu policisté kontrolovali každého, kdo do vesnice přijel a z ní odjížděl.

 

Při prostestech se podle mluvčí vězeňské služby nikdo nezranil. Nepokoje začaly v bělušické věznici s ostrahou už v pátek odpoledne. Podle ředitelství vězeňské služby se je podařilo uklidnit. „Stalo se tak bez nutnosti zásahu a v současné době ve věznici panuje klid," řekla v sobotu ráno mluvčí Vězeňské služby. Vzápětí se ale vězni vzbouřili znovu. Podrobnější informace k incidentu z taktických důvodů odmítla mluvčí sdělit. 

 

V Bělušicích jde o první podobný incident. "Ještě tady nikdy nic takového nebylo.", potvrdila starostka obce.

 

 

Událost řeší policie. "V souvislosti s nepokoji ve věznici v Bělušicích jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu vzpoura vězňů. Organizátorům hrozí dalších 10 let za mřížemi. Vzhledem k tomu, že jsme na počátku šetření nebudeme sdělovat bližší informace.", uvedla policie na svém twitterovém účtu.

  

V současné době je podle Kučerové v Bělušicích jediný pacient nakažený koronavirem a od ostatních vězňů je izolován. V českých věznicích, kde už od jara panují přísná preventivní opatření, je dohromady 19 pozitivních lidí z celkového počtu asi 19 tisíc trestanců. Od 23. října znovu platí zákaz návštěv.

 

Podrobnosti zjišťoval reportér Martin Kočárek.

 


nep TN.cz