vyostřená situace

Protesty v Gaze: Zemřeli čtyři lidé, na Izrael opět vyletěly rakety

Pásmo Gazy
Zdroj: APTN
Ilustrační foto
Téma:

Situace na hranicích na pomezí mezi Izraelem a Pásmem Gazy se opět vyhrocuje. V neděli ráno vylétlo z Gazy pět raket směrem na izraelské území. Při sobotních protestech izraelští vojáci zastřelili čtyři Palestince včetně tří teenagerů.

Po raketovém útoku z nedělního rána nejsou hlášení žádní ranění ani mrtví, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Vystřelení raket ale může podkopat snahu o uvolnění blokády Gazy, o které jednají zástupci palestinského hnutí Hamás a izraelská vláda.


Desítky tisíc Palestinců se v sobotu shromáždily u plotu oddělujícího Izrael a Pásmo Gazy, aby si připomněly výročí masových protestů podél izraelské hranice. Ty vznikly jako protest proti izraelsko-egyptské blokádě.


Většina Palestinců se k plotu moc nepřibližovala, několik skupinek se však odvážilo blíže. "Protestující házeli kameny a zapalovali pneumatiky. Na plot vrhali také granáty a výbušná zařízení," sdělila izraelská armáda podle agentury AP.

 

 

Vojáci použili slzný plyn, místy však zahájili i palbu. Zemřeli čtyři Palestinci, tři sedmnáctiletí a jeden jednadvacetiletý, a 64 jich bylo zraněno.


V pondělí zasáhla raketa dům poblíž izraelského Tel Avivu, zraněno bylo sedm lidí. Izrael z vypálení rakety obvinil Hamás. V noci pak Izrael raketami ostřeloval budovy Hamásu, ty zranily pět lidí a zničily tři budovy. Palestinci v odvetě vypustili třicet raket, více si přečtěte zde.
 

Podívejte se na reportáž o raketových útocích v Gaze a Izraeli:

rod TN.cz