odzbrojil je

Protesty v USA opět nabírají na síle! Policisté zastřelili při zatýkání dalšího muže

Téma:

Protesty proti policejní brutalitě ve Spojených státech, které před třemi týdny vyvolala smrt George Floyda, nabírají znovu na síle. A to kvůli dalšímu mrtvému. Policisté v Atlantě totiž při zatýkání zastřelili černocha. Demonstranti pak zablokovali dálnici a zapálili restauraci rychlého občerstvení, kde muže zastřelili.

Američtí policisté se pokoušeli zatknout Raysharda Brookse. Ten se ale zadržení bránil a při rvačce vzal jednomu z policistů taser. Pak před policisty začal utíkat. Na výzvy, aby zastavil, nereagoval a policisté po něm vypálili. Sedmadvacetiletý muž zemřel na místě.

 

Afroameričan usnul v autě při čekání u restaurace rychlého občerstvení. Policisté se ho pokusili zatknout, protože neprošel testem na alkohol.

 

"Během konfrontace s policisty sebral Brooks taser jednomu z policistů. Pak utíkal pryč, uběhl krátkou vzdálenost, asi o pět až sedm parkovacích míst dál. Otočil se a zamířil taser na jednoho z policistů," popsal ředitel vyšetřovací komise Vic Reynolds.

 

Tragédii, kterou zatýkání skončilo, ihned odsoudila starostka Atlanty. "Nevěřím, že se jednalo o oprávněné použití smrtící síly a požádala jsem okamžité propuštění zasahujícího policisty," sdělila starostka Keisha Lance Bottomsová.

 

 

Jen pár hodin poté rezignovala šéfka atlantské policie a město zachvátily protesty. U restaurace rychlého občerstvení, kde se tragédie odehrála, se sešlo asi sto lidí. Ti při protestech restauraci zapálili.

 

Hasiči k požáru dorazili až po více než tři čtvrtě hodině v doprovodu policistů. To už ale z restaurace u čerpací stanice zbyly jen ohořelé trosky.

 

 

Rayshard Brooks zemřel tři týdny po Georgi Floydovi, kterému policista klečel při zatýkání téměř devět minut na krku a on poté v nemocnici zemřel. Okamžitě poté vypukly protesty proti rasismu a policejnímu násilí, které otřásají nejen Spojenými státy.

 

Americká policie zasahující policisty už potrestala. Muž, který střílel, dostal výpověď, druhý je postaven mimo službu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

KK TN.cz