Přežilo jen několik

Protiatomový kryt měly kdysi stovky škol! K čemu slouží dnes?

Na základních a středních školách byly v minulosti stovky protiatomových krytů. Postupně se ale rušily a dnes už jich třeba na jižní Moravě zůstalo ve školách jen 23. Pouze čtyři z nich jsou ale funkční. Jejich využití nechává ministerstvo školství na školách a ředitelích.

Ředitelka základní školy ve Vémyslicích na Znojemsku Jana Dvořáková otevírá dveře protiatomového krytu. Je to jeden ze čtyř funkčních pod školami na jihu Moravy, má kapacitu 200 lidí. "Tady jsou sociálky, ale ty se momentálně nepoužívají," doplnila Dvořáková.

 

Místní kryt je z těch mladších a vznikl až po roce 1989. "Začal se budovat v roce 1996 na základě toho, že se tady dělala přístavba školy. Zprovozněný byl v roce 1998," vysvětlila ředitelka.

 

Kryt civilní ochrany slouží za normálního provozu školy jako šatna pro děti. Pravidelně se v něm dělají revize vzduchotechniky a zkoušky těsnosti. Cvičení se tu naposledy odehrálo před deseti lety. Trénovalo se ukrytí a evakuace po možné havárii v jaderné elektrárně Dukovany.

 

 

Děti prý cvičení braly spíš jako hru. "Měli pláštěnky, ochranné kryty, přijel pro ně autobus, byla evakuace," popsala Dvořáková.

 

Šestnáct let nefunkční, ale zachovalý kryt pro sto lidí pak mají na střední škole automobilní v Brně. Je schovaný ve svahu u školního hřiště.

 

Tenhle kryt však pro civilní obyvatelstvo nebyl. V případě jaderného úderu v době studené války měl sloužit velení jednotek, které měly na starosti ochranu blízké Královopolské strojírny. "Tady byli velitelé jednotlivých složek, na tabulích měli jednotlivé složky, které jsou aktivní," upřesnil Štefan Štepník z místní školy.

 

V perfektním stavu je i vzduchotechnika. "Pak se pomocí sádla prováděla ventilace mechanicky, dva lidé proti sobě a poměrně náročná záležitost, spotřeba sádla vysoká," sdělil Štepník.

 

 

Škola z krytu udělala muzeum a pořádá tu jednorázové akce. Součástí dobové expozice je i kompletní protichemický oblek.

 

Obnovu krytů ve školách prý nikdo zatím neplánuje. Návrat branné výchovy do osnov prosazoval bývalý ministr obrany Martin Stropnický. Jeho plán ale skončil u ledu. A jakým způsobem se funkční i nefunkční kryty na školách využijí, nechává ministerstvo školství zcela na ředitelích škol.

 

Boom naopak zažívají po celém světě soukromé bunkry. Lidé se chtějí cítit bezpečně, ať už kvůli přírodním živlům, terorismu nebo ozbrojenému konfliktu. Česká republika není výjimkou. Existují dokonce stavební firmy, které se na ně specializují. Protiatomový kryt postaví za pár měsíců.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Ondřej Požár/epa TN.cz