Recept na úspěch

Protinožci vítězí nad koronavirem! Takto se jim to povedlo

V Sydney testují na koronavirus řidiče přímo v autě
Zdroj: Profimedia
V Sydney testují na koronavirus řidiče přímo v autě
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 9. 4. 2020
Téma:

Austrálie a Nový Zéland, dvě země na protější straně zeměkoule hlásí velké úspěchy v boji s novým koronavirem. Premiérka Nového Zélandu dokonce vyhlásila vítězství nad nákazou a chystá se zmírnit omezení, které vláda předtím přijala. I v Austrálii si pochvalují klesající počet nových případů. Obě země se navíc mohou pochlubit velmi malou úmrtností – na Novém Zélandu zemřela na nákazu jediná žena, Austrálie má 51 obětí! Recept na nákazu přitom obě země měly podobný jako Česká republika!

Lidem, kteří se s obavami ptají, jestli někdy epidemie koronaviru a s ní spojená opatření skončí, může být útěchou, že na druhé straně planety se zřejmě daří nemoc porážet. Počet nových případů nákazy v Austrálii a na Novém Zélandu klesá a země mohou být celému světu za vzor, jak proti koronaviru bojovat.

 

Na Novém Zélandu ve středu zaznamenali jen 29 nových případů. Dohromady v zemi bylo 992 nakažených a nemoci podlehla jedna žena. První pozitivní test zaznamenali 28. února. V zemi žije necelých pět milionů obyvatel.

 

"Když byla karanténní opatření v polovině, neváhala jsem říct, že to, co udělali obyvatelé Nového Zélandu za poslední dva týdny, je úžasné. Tváří v tvář největší zdravotní hrozbě, jakou jsme za poslední století viděli, obyvatelé v tichosti a společně postavili celonárodní obranný val. Vy jste ten řetězec přenosů zlomili, a udělali jste to jeden pro druhého!“ chválila premiérka Jacinda Ardernová obyvatele Nového Zélandu.

 

Země začala testovat na koronavirus 22. ledna, první pozitivní test vyšel až 26. února. V polovině března přišla přísná opatření – od 14. března museli všichni, kteří do země přijížděli, do dvoutýdenní karantény, výletním lodím bylo zakázáno zakotvit. Pro cizince byly hranice uzavřeny 18. března, o den později zakázala vláda shromáždění s účastí nad 100 osob.

 

 

Celostátní karanténu Ardernová vyhlásila 25. března, to bylo v zemi 295 případů nákazy. Od následujícího dne byly zavřeny bary, restaurace, většina služeb a také školy. Klíčem k nízkým číslům je ale také masivní testování a vyhledávání lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými.

 

Nový Zéland otestovat přes 51 tisíc obyvatel, na internetu pak vláda zveřejňuje poměrně detailní informace nejen o těch, u nichž se nákaza potvrdí, ale i u těch, kde je zatím jen podezření na onemocnění. Takových případů eviduje země zhruba 250. Lidé se tak mohou dočíst přibližný věk nakaženého, přibližné místo bydliště, případně když cestoval do zahraničí, tak i číslo letu, kterým letěl.

 

Teď na Velikonoce bude policie blokovat cesty, aby odradila obyvatele cestovat na chalupy. Nový Zéland chce také více využívat techniku k aktivnímu vyhledávání lidí, s nimiž nakažení přišli do styku. Velká debata se v zemi vedla o to, jestli mají obyvatelé nosit roušky, přičemž za příklad dávali zastánci povinného nošení asijské země, kde se daří s virem bojovat, a také Česko a Slovensko. Vláda k takovým nařízením zatím nepřistoupila, naopak premiéra Ardernová chce po Velikonocích začít s uvolňováním opatření.

 

 

V Austrálii zůstaly otevřené i školy

Za úspěšné v boji s nákazou se považují i v Austrálii. V zemi, která je 2,5krát větší než Česká republika, nákaza propukla 25. ledna. Austrálie provedla zhruba 320 tisíc testů, nakazilo se 6 089 lidí, z toho se třetina už uzdravila, zemřelo jen 51 lidí. Výsledek mohl být ještě lepší, přes 600 případů nákazy a 15 úmrtí je spojeno s výletní lodí, která v Sydney zakotvila v půlce března.

 

Šampaňské Australané ještě nebouchají, čísla ale ukazují, že i na nejmenším kontinentě se daří počet nakažených snižovat. Nejhorší den byl pro Austrálii 28. březen, kdy testy odhalily 460 nových nakažených, od té doby se počet nových případů prudce snižuje, ve středu jich bylo 105.

 

Černé scénáře přitom počítaly s tím, že zemřít by na nákazu mohlo až 150 tisíc lidí. Australané si pochvalují rychlé rozhodnutí zastavit lety z Číny, které vláda učinila navzdory ujišťování Světové zdravotnické organizace, že k tomu není důvod.

 

 

K tomu vláda přistoupila šest dní po prvním případu nákazy v zemi. Občanům vracejícím se z Číny nařídila dvoutýdenní karanténu. Do té postupně museli i lidé vracející se z Jižní Koreje, Íránu a Itálie, od 15. března všichni, kteří do Austrálie přicestovali z ciziny, o pět dní později byly uzavřeny hranice.

 

Akce s účastí více než 500 osob byly zrušeny 13. března, karanténní opatření začala platit 23. března, přičemž o týden později už mohli Australané chodit venku jen po dvou, a neměli vycházet ven, pokud nešlo o cesty do práce, do školy, nutné nákupy, cvičení či cesty k lékaři.

 

 

Austrálie nepřistoupila k uzavření škol, rodičům ale vláda doporučila nechat děti doma, pokud je to možné, a školy posílily on-line výuku. Ani v Austrálii lidé nenosí roušky, naopak náměstek ministra zdravotnictví je vyzval, aby je neskupovali a nechali pro zdravotníky.

 

Na rozdíl od Asie, Evropy a severní Ameriky si Austrálie a Nový Zéland prodělaly epidemii v létě. Lidé se tak obávají, co přijde, až se na jižní polokouli ochladí. Na tom, jestli je virus sezónní, se vědci zatím neshodnou. Kdyby byl, velmi by to pomohlo oblastem, které s ním nyní bojují.
 

Australská policie si došla pro černou skříňku lodě, která je spojovaná s rozšířením nákazy:

Související témata:
TN.cz