Vesmírná mise

Prototyp rakety SpaceX vybuchl! Odlet astronautů může znovu zhatit počasí

Eva Pavelková
Eva Pavelková
30.5. 2020 9:49
Téma:

Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX při testování vybuchl. Nehoda by ale neměla nijak souviset se startem lodě Crew Dragon, která byla přesunuta ze středy na sobotu. I tentokrát ale může odlet zhatit špatné počasí.

Už čtvrtý prototyp rakety Starship nezvládl test na startovací rampě v texaském Boca Chica. Vybuchl při zažehnutí motoru Raptor, explodovalo zřejmě okysličovadlo a rampa se proměnila v ohnivou kouli. Informoval o tom portál Business Insider.

 

V nedaleké vesnici se rozezněly sirény, které upozorňovaly na požár. Společnost SpaceX koupila zhruba 35 domů v Boca Chica, někteří obyvatelé ale zůstali. Mnoho místních tak sledovalo test rakety v přímém přenosu přes internet.

 

"Slyšela jsem explozi dřív, než jsem ji viděla na kameře. Slyšela jsem, jak se všechna moje okna zatřásla a jak něco dopadlo na střechu, obrovská rána. Cítila jsem se pak vystresovaná a trochu jsem na chvíli ohluchla," popsala Celia Johnsonová.

 

 

 

Zakladatel a majitel firmy Elon Musk už dříve uvedl, že očekává zničení zhruba 20 prototypů, než vědci najdou ten pravý. Flotila raket Starship by měla v budoucnu vynést lidskou posádku a 100 nákladu na Měsíc, později také na Mars.

 

 

Test rakety nesouvisí se sobotním pokusem o start historické vesmírné mise s názvem Demo-2. Raketa Falcon 9 má z floridského Mysu Canaveral vynést do vesmíru loď Crew Dragon se dvěma astronauty na palubě. Zamíří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

 

Jde o první start amerických astronautů na americké lodi od roku 2011. Společnost SpaceX si pro odlet vybral Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Středeční pokus překazilo špatné počasí, a tak NASA start odložila na sobotu, plánován je na 21:22 SELČ.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o misi:

TN.cz