Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 6. 2018
památkový inspektor

Prozkoumejte historický mlýn, inspektor ho hodnotí bronzem

Zdroj: TV Nova

Za zážitkem s dětmi nemusíte jen na hory nebo na hrady a zámky. Náš památkový inspektor navštívil historický vodní mlýn Wesselsky v Loučkách u Oder. Skvěle zachovaný interiér i technologie vás přenesou o stovky let do minulosti.

Klapot kol vodního mlýna Wesselsky se údolím Odry nesl už takřka před pěti stovkami let. Existence mlýna v Loučkách je doložena už roku 1545.

 

"To mlýnské kolo je přesná replika toho plánu, který jsme našli v jedné tajemné skříni na mlýně," vysvětlil Jaroslav Král. Na výšku měří 3,6 metru, do šířky má přes dva metry, díky tomuto kolu si mohl mlynář mnout ruce a jen počítat zisk.

 

"Když bylo dost lidí, vody a práce, tak ten mlynář jenom chodil jako šafář, kontroloval si ten svůj byznys," smál se Král. Kameny i truhlice jinde v Česku neuvidíte. Mlýn se totiž pyšní svou historií a hlavně vše v něm je původní.

 

Ve mlýně uvidíte i pokrok techniky, jak dříve museli mlynáři na zádech vynosit do pater pytle s obilím, v 19 století ale tady vznikl výtah. "Toto je zrnový výtah, někdo tomu říká pater noster nebo taky kolečkový výtah," popsala Věra Králová.

 

 

"Se to obilí vysypávalo tady do násypky a čistilo se od prachu a od plevelu. Ta síta se dávala taková, jakou ti mléči mouku chtěli mít," doplnila Králová.

 

Dochovala se i starodávná truhlice, ve které mlynáři uschovávali mouku. Jiné truhlice například sloužily na vaření, další zase na pečení. Ve mlýně se dozvíte i to, proč se říká, že má někdo za lubem, mlynář totiž vždycky měl.

 

"Měl vždycky něco schovaného za tím lubem, za tím obalem, a měl to třeba pro svou potřebu," uvedla Králová.

 

Záchody mají čisté, mají dokonce bezbariérový přístup, a pro fanoušky je tady i suchý záchod. "My jsme ta realita, ať přijdou k nám, můžou tady pobýt na prodloužený víkend, na dovolenou," ukončila Králová.

 

 

Jestli chcete utéct od technologií, vypnout telefon, a objevovat krásy Poodří, tady je pro vás to pravé místo, signál u mlýna totiž není. Vstupné je stovka, za ubytování potom zaplatíte od 150 korun do 400. Parkování je zdarma, najíte se ale až v nedalekém městě.

 

Za to udělujeme bronz, zlatem bychom ale ocenili snahu Králových mlýn zvelebit a zachovat dalším generacím.
 

Lucie Cochlarová / klma tn.cz / TV Nova
Reklama