unikátní úkaz

Prstencové zatmění Slunce už dnes! Odkud je vidět? VIDEO

Zatmění Slunce
Zdroj: Profimedia
Téma:

Na obloze se dnes vyskytne velmi neobvyklý důkaz. Prstencové zatmění ale bude vidět jen z Jižní Ameriky a Afriky. Z Česka ho bude možné pozorovat až v roce 2135.

A co se tedy bude na obloze dít? "Prstencové zatmění Slunce je poměrně vzácný úkaz, při kterém úhlově menší Měsíc zakryje podstatnou část slunečního disku a na obloze se tak na pár minut vytvoří podívaná v podobě oslnivého prstýnku Slunce," píše astronom Petr Horálek na portálu astro.cz a ještě přídává varování: " Pochopitelně kvůli nezanedbatelnému procentu nezakrytého slunečního disku je oproti krásnějšímu úplnému zatmění, kdy je zářivý kotouč Slunce opravdu zakryt celý, třeba využívat bezpečných filtrů i při maximální fázi úkazu."

 

Sledujte přímý přenos Prstencového zatmění Slunce:

 

Podívejte se, jak natočili prstencové zatmění Slunce 20. května 2012 v Asii:

 


Nejbližší úplné zatmění Slunce, které bude možné pozorovat z Česka, nastane až v roce 2135.

 

 

Jaké jsou druhy zatmění slunce (podle wikipedie)

Úplné zatmění nastává, když Měsíc zcela zakryje Slunce. Velmi jasný sluneční disk je nahrazen černou plochou Měsíce a koróna, která má mnohem menší jas a za normálních okolností není vidět, je pozorovatelná. Úplné zatmění je pozorovatelné jen z oblasti Země, které se říká pás totality.

Prstencové zatmění je možné pozorovat, když Slunce a Měsíc jsou v jedné přímce, ale zdánlivá velikost Měsíce je menší než velikost Slunce. Z tohoto důvodu je ze Slunce vidět velmi jasný prstenec.

Částečné zatmění se objevuje, když Slunce a Měsíc nejsou přesně v přímce, takže je Slunce zakryto jen zčásti. Toto zatmění je pozorovatelné z mnohem většího území a některá zatmění jsou pozorovatelná pouze jako částečná, protože oblast plného stínu leží mimo povrch Země.

Kombinované (hybridní) zatmění je vzácný stav, kdy z jednoho místa se zatmění jeví jako úplné a z jiného jako prstencové.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Datum 11. dubna si zapište do kalendáře! Čeká nás magický růžový úplněk. Co to znamená?
 

TN.cz