covid-19

Průběh nemoci většiny je mírný, do nemocnice musí jen tři procenta nakažených

Téma:

Počty nakažených sice překonávají čísla z jara, kdy přišla první vlna nákazy, ale průběh nemoci Covid-19 je mnohem mírnější. Nikdo zatím neví přesný důvod, ale do nemocnice musí jen necelá tři procenta nakažených. V květnu byl počet hospitalizovaných čtyřnásobný.

Buď se Českem šíří mírnější forma koronaviru, nebo nám letní dávka sluníčka výrazně zlepšila imunitu. Infekční oddělení nemocnic jsou poloprázdná, i když čísla nakažených rostou. „Ta situace dnes a v dubnu je zcela jiná a je to dáno především počtem hospitalizovaných,“ potvrzuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Stojí za připomenutí, že 11. dubna, kdy u nás vrcholila první vlna epidemie, nosili všichni roušky, odběry prováděla armáda, republika byla zavřená a Češi spotřebovali dezinfekci na rok dopředu. Přesto umíralo deset lidí denně. Teď jsou denní nárůsty počtu nakažených vyšší, ale každý den s covid-19 umírají maximálně dva lidé. Nejvyšší počet nakažených na počet obyvatel má stále Karvinsko, podobná čísla už má i Jihlava kvůli ohnisku v místním Alzheimercentru, kde je už 57 nakažených – 40 klientů a 17 zaměstnanců.

 

 

Další domov pro seniory uzavřeli hygienici v Černožicích na Královéhradecku. Nemoc potvrdily testy u jedné z ošetřovatelek. „Trasujeme, omezili jsme pohyb, máme všechna hygienická opatření,“ říká ředitel domova důchodců Martin Scháněl. Podle něj žádný z klientů domova zatím nemá příznaky onemocnění. Plošné testování začnou hygienici provádět zítra a pak rozhodnou o dalším opatření. Na zvýšený počet nakažených reagují i nemocnice. Onkologický ústav v Brně dnes spustil automatický kamerový systém u vstupu, který pozná, jestli mají lidé při vstupu nasazenou roušku.

 

Rekord hlásí jihočeští hygienici, kteří zaznamenali pětadvacet případů koronaviru – většinu z nich tvoří zahraniční zaměstnanci prachatické firmy. Celkově přibylo za sobotu 131 nakažených – tedy polovina pátečního počtu – o víkendu se ale méně testuje.

TN.cz