Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.11. 2018 10:34
Nejjedovatější had Evropy

Známého herpetologa uštkla v Praze zmije! Skončil v nemocnici

Zdroj: TV Nova

V pražských Holešovicích uštkla prudce jedovatá zmije růžkatá 82letého muže. Ten byl v kritickém stavu převezen do nemocnice. Podle informací TV Nova se jedná o známého chovatele hadů. Případ se stal měsíc poté, co v Praze uštkla mamba zelená ženu, která po devíti dnech v nemocnici zemřela.

Jedovatá zmije růžkatá měla v neděli podle informací TV Nova uštknout českého herpetologa Jiřího Halaše. Kousla ho zřejmě do prstu při neopatrné manipulaci. "Je to nejedovatější had evropského kontinentu kromě řeckých ostrovů," řekl o hadovi Halaš v pořadu TV Nova Snídaně s Novou.

 

Poskytnutím první pomoci zachránili muži život jeho přátelé, kteří u něj byli na návštěvě. Muž byl poté převezen v kritickém stavu do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podobná nehoda se mu měla stát už před dvěma lety, kdy jen o vlásek unikl smrti.

 

"Policisté zajistili byt, poté zavolali herpetologa, tedy odborníka na chov hadů, který na místě odchytil dalších sedm plazů a jednoho gekona," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

 

Podle mluvčího nemocnice Filipa Brože muž uštknutí nejspíš přežije. "Prognóza je dobrá, jeho stav se lepší," řekl v pondělí pro TV Nova Brož.

 

Policie k případu uvedla, že jde o registrovaného chovatele, který se nedopustil žádného protiprávního jednání. Zmije růžkatá žije ve volné přírodě především na Balkáně, ale například i v Rakousku. Pro chovatele je tak snadno dostupná.

 

 

"Had patří do stejného rodu jako česká zmije, ale tím, že je mnohem větší, má zuby až 1,5 cm dlouhé a toho jedu asi třikrát tolik, tak to znamená, že pro dítě, staršího člověka nebo oslabeného, to může být až fatální," upozorňoval herpetolog Antonín Hnízdil.

 

Zhruba před měsícem uštkla v Praze mamba zelená ženu, která si ji pořídila nelegálně a neměla doma podmínky uzpůsobené chovu. Spekulovalo se o tom, že chtěla spáchat sebevraždu otravou hadím jedem. Podle lékařů měla i další zdravotní potíže, kterým po několika dnech v nemocnici podlehla.

Jaroslav Brousil/mj TN.cz