onemocnění

Průlom v boji s rakovinou. Čeští vědci vyvinuli látku proti nádorům

Rakovina
Zdroj: Getty Images
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
7.4. 2021 14:29
Téma:

Čeští vědci slaví další úspěch. Pracovníci dvou laboratoří Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR totiž vyvinuli protinádorovou látku, která zabraňuje růstu metastázování. Výzkumníci už požádali o patent v Evropské unii a USA.

Nová protinádorová látka nazvaná mitoDFO cílí na mitochondriální metabolismus železa. Využívá tedy toho, že nádorové buňky potřebují železa více, a látka tak blokuje jeho zpracovávání, čímž zabraňuje dalšímu růstu nádoru.

 

Na výzkumu spolupracovali odborníci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) a firmy Smart Brain. "Nádorové buňky mají zvýšenou potřebu železa pro svůj metabolismus a zvýšenou biosyntézu komponent, které jsou nutné pro jejich abnormální růst a dělení," vysvětlil Jaroslav Truksa z Biotechnologického ústavu AV ČR.

 


Vědci svůj objev zveřejnili v odborném časopise Cancer Research a zároveň už také požádali o patent v Evropské unii a Spojených státech amerických.

 

"Železo je zásadním kofaktorem mnoha metabolických enzymů, převážně ve formě železo-sirných klastrů a hemu, jež jsou oba syntetizovány v mitochondriích. Proto zablokování mitochondriálního metabolismu železa v nádorových buňkách zabraňuje jejich růstu a dělení, jakož i jejich schopnost metastázování, a nakonec vede k jejich smrti," dodal Truksa.


Klíčové zjištění je, že látka působí pouze na nádorové buňky, zatímco buňky nezhoubné zasaženy nejsou. Vědci mají nyní v plánu další tetování. Už teď je však jasné, že látka by mohla v budoucnu pomoci v boji proti rakovině.

 

Lékaři z Čech vyvinuli novou metodu, jak odhalit zákeřnou rakovinu v těle. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz