rodičovství a práva

Průlomové rozhodnutí: Soud uznal dva gaye za rodiče jednoho dítěte

Dítě a dva muži - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Téma:

Velký pokrok pro homosexuální páry znamená rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyhověl dvěma mužům, aby byli zapsáni v rodném listě jako rodiče. Dosud mohly páry se stejným pohlavím uzavírat registrované partnerství, to ale nepřináší stejná práva jako ¨manželství, což se týká například i adopce.

Průlomové rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého jsou dva partneři stejného pohlaví zapsáni v rodném listu jako rodiče, přišlo začátkem května. Na informaci upozornil portál Idnes.cz.

 

Dítě dvojici mužů odnosila náhradní matka v USA, v Česku je takový postup ilegální. Gayové a lesby mohou od roku 2006 v České republice uzavírat registrované partnerství, to ale nepřináší stejné právní náležitosti jako manželství.

 

Problém nastává právě například u adopce, která je umožněna pouze heterosexuálním párům nebo jednotlivcům. V případě, že dítě adoptuje jeden z partnerů, druhý nemá k dítěti rodičovská práva ani povinnosti.

 

 

Český pár se rozhodl pro surogaci v zahraničí, kdy dítě odnosí náhradní matka, ta je ale v České republice nelegální, dvojice proto podle portálu idnes našel štěstí ve Spojených státech. Soud v Kalifornii oběma partnerům rodičovství přiznal, což nyní potvrdil Nejvyšší soud. Jejich dítě je tak první v ČR, které má v rodném listě uvedeny rodiče stejného pohlaví.
 

klma TN.cz