Lék na koronavirus

Průlomový objev v léčbě Covid-19! Pacientům pomohl levný kortikoid

Koronavirus
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 17. 6. 2020
Téma:

Levný a zároveň široce dostupný lék s účinnou látkou dexametazon může být klíčem při léčbě koronaviru. Britští vědci totiž zjistili, že výrazně snižuje riziko úmrtí u pacientů s těžkým průběhem nemoci.

Léčivá látka dexametazon je kortikoid s protizánětlivým účinkem. Používá se například při léčbě rakoviny, kožních potížích, při onemocnění střev nebo plicních chorobách. Ze studie však vyplývá, že pomáhá také utlumit reakci imunitního systému na nákazu Covid-19.


Přibližně dvěma tisícovkám pacientů podávali lékaři nízké dávky kortikoidu. Počet úmrtí u nakažených, kteří museli být napojení na plicní ventilátor, byl poté nižší přibližně o třetinu než u infikovaných, kteří lék nedostali.

 


"Je to velice významný objev,“ citovala CNN výzkumníka Martina Landraye z Oxfordské univerzity.


Podle britských vědců tak jde o velký pokrok v boji proti koronaviru. To, že lék zabírá také na Covid-19, zjistili v rámci masivního testování existujících látek, které by mohly přispět k léčbě nemoci.


Odborníci zároveň zatím nezaznamenali žádné závažné negativní účinky u pacientů, kteří lék užívali. Přesto si jsou vědomi, že tyto výsledky jsou předběžné.

TN.cz