Přehled

Průměrná mzda se v krajích velmi liší. Zjistěte, jestli na ni dosáhnete

Práce
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Jan Houška
Jan Houška
26.9. 2020 11:57
Téma:

Podle Českého statistického úřadu byla ve druhém čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v České republice 34 271 korun. Výše průměrné mzdy závisí na kraji, ve kterém pracujete, nejvíce si vydělají lidé v Praze. Zjistěte, jak je na tom váš kraj.

Česká republika zaznamenává každoroční růst průměrné hrubé mzdy. Hranici 20 tisíc korun hrubého průměrná mzda poprvé překročila v roce 2007 a 30 tisíc až v roce 2018. Nicméně růst mezitím pokračoval dál a v druhém čtvrtletí letošního roku se průměrná mzda vyšplhala na 34 271 korun.

 

Výše vaší mzdy samozřejmě závisí na profesi, vzdělání a praxi. Každopádně průměrná mzda se velmi liší i co se týče krajů. Nejvíce si vydělají lidé v Praze, kde se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na 42 425 korun.

 

 

Průměrná hrubá měsíční mzda ve 2. čtvrtletí 2020 (ve čtvrtém sloupci):

 

Druhé místo má poté Středočeský kraj, kde je hrubá měsíční mzda 36 134 korun. Nejhůře jsou na tom lidé v Karlovarském kraji s průměrnou hrubou mzdou 29 514 korun. Celkový růst mezd proběhl v šesti krajích, nejvýrazněji v kraji Ústeckém.

 

 

Anketa

Dosáhnete na průměrnou mzdu ve vašem kraji?

Hlasovalo 3521 lidí.

 

Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků včetně příplatků za přesčas, odměn a náhrad mezd připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance.

 

Andrej Babiš a Jan Hamáček jednali o zrušení superhrubé mzdy. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz