platy v česku

Průměrná mzda vzrostla o 1 600 korun. Dosáhnete na ni? ANKETA

Srovnání platů
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
4.6. 2020 13:26
Téma:

V prvním čtvrtletí letošního roku průměrná mzda vzrostla o pět procent oproti předchozímu roku. Průměrný plat zaměstnanců aktuálně činí 34 tisíc korun. Mezi jednotlivými kraji v České republice jsou však propastné rozdíly. Průměrný pražský zaměstnanec bere o 13 tisíc korun víc než ten z Karlovarského kraje.

Podle Českého statistického úřadu dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku průměrná mzda hodnoty 34 077 korun, což je o 1 610 korun více než v loni. Nárůst činí pět procent. Nicméně vzhledem k inflaci reálně průměrná mzda jen o 1,4 procenta.

 

Faktem je, že většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne, protože její hodnota je zkreslená skupinami obyvatel, které mají vysoké příjmy. Vhodnější je proto medián mezd, který představuje plat zaměstnance v pomyslném středu všech zaměstnanců.

 

 

Medián za letošní první čtvrtletí činil 29 333 korun a oproti loňském roku vzrostl o téměř šest procent. Lišil se ale podle pohlaví - u mužů byl medián 31 790 korun, u žen jen 26 723 korun. Velké rozdíly stále přetrvávají i mezi kraji České republiky.

 

Anketa

Máte průměrnou mzdu?

Hlasovalo 2958 lidí.

 

"Nejvyšší průměrnou mzdu pobírají Pražané. Její výše dosahuje úrovně 42 760 korun. Naopak nejnižší mzdy mají lidé v Karlovarském kraji, kde v průměru pobírají 29 687 korun. Karlovarský kraj je jediným krajem v České republice, kde průměrná mzda nepřesáhla 30 tisíc korun," říká ekonom Štěpán Křeček.

Související témata:
TN.cz