Výzkum veřejného mínění

Průzkum: Eurovolby letos táhnou, šanci mají i neparlamentní strany!

Pavel Telička a Jaromír Štětina
Zdroj: Profimedia
Téma:

Rychle se blížící volby do Evropského parlamentu Čechy zajímají víc než ty předchozí před pěti lety. A šanci v nich uspět mají i malé strany, které nejsou v českém parlamentu. Ukázal to aktuální průzkum agentury STEM/MARK.

"O své účasti je v tuto chvíli přesvědčena více než čtvrtina (27 procent) oprávněných voličů," píše agentura. Zároveň ale dodává, že deklarovaná účast bývá o něco vyšší než ta skutečná. Přesto by mohla být vyšší než ta před pěti lety, kdy dorazilo k urnám jen 18 Čechů ze sta, což je antirekord.

 

"Účast plánují častěji pravidelní voliči, muži, vysokoškolsky vzdělaní a lidé z Prahy," vypočítává Jan Burianec ze STEM/MARKu.

 

Výzkumníci se také ptali na to, jaké lídry eurokandidátek Češi znají a důvěřují jim. "Mezi nejznámější lídry patří Jiří Pospíšil (Koalice STAN, regionální partneři a TOP 09), Jan Zahradil (ODS), Pavel Telička (Hlas) či Jaromír Štětina (Evropa společně - ESO)," vyjmenoval Burianec.

 

 

A právě Telička  se Štětinou mají díky tomu, že jsou mezi voliči známí, solidní šanci na úspěch. I přesto, že zastupují neparlamentní strany.

 

"Jejich šance potvrzuje i následující otázka, zda by respondenti kvůli lídrům byli ochotni volit jejich stranu či hnutí. S tímto názorem se ztotožňovalo 12 procent potenciálních voličů, pro které nejsou tak podstatné strany, ale spíše osobnosti, které je reprezentují," vysvětlil Burianec.

pez TN.cz