Veřejné mínění

Průzkum pro TV NOVA: Češi nejvíc věří Babišovi, ministři zaostávají

Téma:

Šéf hnutí ANO sice šéfuje kabinetu bez důvěry, zároveň mu ale lidé nejvíce důvěřují. Jeho ministři jsou na tom o poznání hůř. Vládě v demisi jako celku důvěřuje třetina obyvatel České republiky. Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP pro televizi Nova.

Vláda v demisi příliš oblíbená mezi lidmi není. Společnost SANEP zjistila, že celkem má k nynějšímu kabinetu důvěru 34 % Čechů, 57 % mu naopak nevěří.

 

"Tak určitě bychom si přáli víc, ale vzhledem k tomu, jaké jsou neustále v mediálním prostoru dezinformace, tak si myslím, že to není zas tak špatné," zamýšlí se Andrej Babiš.

 

Největší důvěře se těší právě Andrej Babiš. Na druhém místě je ministr zahraničí Martin Stropnický. A za nimi šéfka resortu obrany Karla Šlechtová.

 

Nejméně důvěryhodný je podle průzkumu ministr kultury Ilja Šmíd. Věří mu devět procent lidí.

 

"Je to možná proto, že lidé o činnosti ministerstva kultury se dozvídají z nepříjemných kauz, já jsem jich několik zdědil - je to třeba problematika bývalého tábora v Letech, Libeňský most, církevní restituce," myslí si Šmíd.

 

 

Podle průzkumu by si také nejvíce lidí přálo menšinovou koalici hnutí ANO a ČSSD s podporou SPD před vládou s tolerancí komunistů. Rozdíl je ale menší než jedno procento.

 

"Tak to je zvláštní, protože doposud ty průzkumy říkaly opak, že lidi si přejí toleranci KSČM, a ne SPD, tak pro mě je to překvapení," přiznává Andrej Babiš.

 

Z předsedů politických stran získal v průzkumu největší důvěru také Andrej Babiš - přes 40 procent, o dva procentní body méně má předseda SPD Tomio Okamura. 30 procent věří Ivanu Bartošovi, šéfovi Pirátů.

pez, Veronika Polášková TN.cz