elektrárna Temelín

První blok elektrárny Temelín stojí kvůli chvějící se turbíně

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 11.11. 2019 17:40
Téma:

V jaderné elektrárně Temelín došlo k neplánovanému odstavení prvního bloku. Odstávku způsobilo chvění turbíny, zřejmě zapříčiněné kolísáním venkovních teplot. Reaktor je momentálně na 30 % svého výkonu.

"Zvýšené chvění některých částí parní turbíny prvního bloku zaznamenali operátoři o víkendu. Aktuálně je turbogenerátor odstaven a reaktor na třiceti procentech výkonu. Ještě dnes provedou odborníci na turbíně první část kontrol," informuje v tiskové zprávě mluvčí ČEZu Marek Sviták. Zároveň dodává, že práce na turbíně nijak nesouvisí s primárním, jaderným okruhem a nehrozí žádné narušení bezpečnosti.

 

Další dvě kontroly proběhnou poté, co turbína vychladne a dojde k odstavení reaktoru. Termín opětovného připojení bloku k přenosové soustavě se bude odvíjet od zjištěných výsledků, zatím tedy není jasné, kdy bude turbína znovu uvedena do chodu.

 

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,4 terawatthodin elektřiny a s elektrárnou Dukovany produkuje největší množství čisté elektrické energie. Temelín je zároveň největším výrobcem elektřiny u nás, pokryje přibližně pětinu domácí spotřeby.
 

Související témata:
TN.cz