Jaderná elektrárna

První blok Temelína opět v provozu. Za chvění turbíny mohl pokles teplot

Po dvou dnech mimo provoz první blok Temelína opět vyrábí elektřinu. Energetici připojili blok k přenosové soustavě.

Důvodem odpojení bylo chvění turbíny, to zapříčinil nejspíš pokles venkovních teplot. Ty o víkendu dosáhly na bod mrazu. Neobvyklé chvění některých částí parní turbíny prvního bloku zaznamenali energetici o víkendu. První blok zaměstnanci elektrárny odpojili ráno 10. listopadu.

 

Odborníci z firmy Doosan Škoda Power, kteří turbínu vyrobili, ji před zapojením do provozu zkontrolovali a vyloučili její poškození. Odpojený blok připojili energetici k přenosové soustavě 11. listopadu večer. Aktuálně je první blok na 70 procentech výkonu, druhý blok funguje na plný výkon.

 


Podle vyjádření ČEZ bylo chvění turbíny provozní záležitostí bez vlivu na jadernou bezpečnost. Nebyly ani omezeny dodávky elektřiny. Obyvatelé z okolí jaderné elektrárny jsou informováni o aktuální situaci Temelín pomocí sms zpráv.

 

Temelín je jaderná elektrárna s největším instalovaným výkonem v Česku. Je zároveň největším výrobcem elektřiny v zemi. Od začátku roku elektrárna vyrobila 13,4 terawatthodin elektřiny. ČEZ spustil Temelín v roce 2000. Elektrárna stojí v obci Temelín v Jihočeském kraji.

Související témata:
TN.cz