rychlost až 200 km/h

První česká vysokorychlostní trať už se blíží! Povede do Budějovic

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
Aktualizováno 15:12
10.1. 2020 15:09
Téma:

Z Prahy do Českých Budějovic budou jezdit vlaky rychlostí až 200 km/h. Mělo by tak jít o první vysokorychlostní trať v Česku. Nový koridor už se staví, ale pro nižší rychlost. Správa železnic vypsala tendr na přeprojektování trasy. To výstavbu zbrzdí nejméně o jeden rok.

Konkrétně se jedná o téměř třicetikilometrový úsek ze Soběslavi do Votic na čtvrtém železničním koridoru. Půjde o vůbec první stavbu vysokorychlostní tratě v Česku. Ta už začala na trase ze Soběslavi do Doubí, projektována ale byla na maximální rychlost 160 km/h.

 

Nyní se Správa železnic rozhodla rychlost na tomto nově budovaném koridoru zvýšit a vypsala tendr na přeprojektování trasy. Výstavba železnice se tak prodraží odhadem asi o 5,5 milionu korun. Současná cena je 3,8 miliardy korun.

 

 

Největší změny se týkají nově budovaných železničních zastávek, ty musejí mít kvůli vyšší rychlosti vlaků jiné parametry a nutné bude změnit také konstrukci některých mostů.

 

Projekt a stavební povolení na přebudování koridoru na vysokorychlostní prodlouží dobu výstavby. Hotovo mělo být už v příštím roce, kvůli této změně ale vlaky po nové železnici pojedou nejdříve v roce 2022.

sei TN.cz