Křeček v úřadu

Křik, hádky a policejní ochrana: První den ombudsmana nezačal dobře

Michaela Trochová
Michaela Trochová
20.2. 2020 9:54
Téma:

Stanislav Křeček, nově jmenovaný ombudsman, měl ve čtvrtek ráno poprvé usednout do svého úřadu. První den se ale neobešel bez komplikací, před brněnským sídlem veřejného ochránce práv se sešli jak příznivci, tak odpůrci.

Několik desítek lidí zablokovalo ve čtvrtek ráno přístup do sídla veřejného ochránce práv. Na místě na Stanislava Křečka čekalo i několik lidí, kteří ho přišli v novém úřadu podpořit. Ruch se neobešel bez zásahu policie, které se po příjezdu Křečka na místo snažila zabránit případnému útoku na jeho osobu. K budově kráčel obklopen několika členy specializovaného antikonfliktního týmu.

 

Po příjezdu na místo si Stanislav Křeček vyslechl pískání a nadávky, které ho označovaly za fašistu a bolševika. Hlasitě se ale ozývali i jeho příznivci, kteří se snažili dav překřičet zvoláním "Ať žije pan Křeček!". Na místo si přinesli také skromný transparent s nápisem "Pan Křeček, řádně a svobodně zvolený ombudsman je naším zastáním proti nenávisti politických neziskovek".

 

 

Transparenty si přinesli i jeho odpůrci, zaznívala hesla jako "Bílej Křeček jede tmou" nebo "Křeček ombudsmanem, kozel zahradníkem". K protestu vyzval novinář Jakub Patočka, který nesouhlasí s Křečkovým zvolením, nemá podle něj pro úřad ombudsmana dostatečnou kvalifikaci. Aktivisty, kteří nechtěli přístupové schodiště uvolnit, nakonec musela na místě zpacifikovat policie a odvléct je pryč.

 

 

Stanislav Křeček celou dobu situaci sledoval přes ramena svých strážců, tiše a s pokorou. Krátce před desátou hodinou mohl konečně projít dveřmi svého nového úřadu.

 

Jak Křeček k funkci přišel, se podívejte v následující reportáži:

 

Na podrobný sestřih z demonstrace se můžete podívat v tomto videu:

TN.cz