Nové postupy

První evropské dítě má tři rodiče: "Neplodná" matka porodila dceru

Téma:

Na Ukrajině se narodilo dítě, které má tři biologické rodiče. Embryologové v Kyjevě použili novou metodu, která je určena pro ženy jako prevence před přenosem vážných genetických poruch. Ale zatím jedinou zemí, která na děti se třemi rodiči pamatuje zákony, je Velká Británie.

Fotografie hrdého otce a jeho dcery z Ukrajiny obletěla svět. Dítě se narodilo 34leté neplodné matce. V posledních deseti letech se pokoušela desetkrát uměle otěhotnět - vždy neúspěšně.

 

Lékaři v Kyjevě použili poprvé metodu takzvaného pronukleárního transferu. Do vajíčka matky vložili také část genetické informace dárkyně. Oplodněné vajíčko pak donosí biologická matka.

 

"Genetická informace dárkyně se za celý život neprojeví, alespoň to říkají naše poznatky. Tyto geny nemají vliv na mentální kapacitu, na barvu očí ani na podobu obličeje," vysvětlil lékař Valerij Zukin. Už v březnu se má v Kyjevě pomocí nové metody narodit další dítě.

 

 

Ukrajinská holčička ale není úplně prvním dítětem se třemi rodiči. Takový chlapec přišel na svět také vloni v Mexiku. Porodila ho tam Jordánka, u jejíhož potomka hrozily genetické poruchy neslučitelné se životem.

 

"Doktor Zang použil velice podobný postup. Od našeho se ale liší. My jsme unikátní v tom, že jsme přivedli na svět první dítě metodou pronukleárního transferu," dodal Zukin.

 

Někteří odborníci ale ukrajinské kolegy kritizují. Metoda vznikla jako naděje pro ženy, jejichž děti by neměly kvůli genetické deformaci šanci na hodnotný život. Právě taková žena změnila legislativu ve Velké Británii, kde zákon pamatující na děti se třemi rodiči schválili teprve v prosinci.

tn.cz / TV Nova